Sözcü Plus Giriş

Kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar neler? Namaz kılmak gerekir mi?

Kurban kesmek, Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadettir. Mübarek Kurban bayramında ibadetle Allah'a yaklaşmak isteyenler kurban keser ve yoksullara, ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Kurban ibadeti Kur'an'da dile getirilmiştir. Kurban bayramının birinci günü kesilir. Peki kurban nasıl kesilir? Hangi dualar okunmalıdır? Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi? İşte detaylar...

04:40 -
Kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar neler? Namaz kılmak gerekir mi?

Kurban kesmek, özgür, aklı başında olan müslümanlara farz kılınmıştır. Ekonomik olarak yeterli olan her mümin Kurban bayramında yoksulları doyurmak ve Allah’a yaklaşmak adına kurban keser. İşte “Kurban nasıl kesilir?” sorusunun yanıtı…

KURBAN NASIL KESİLİR?

Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlîl getirilir.

Arkasından “Bismillâhi Allâhü ekber” denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir.

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUA

Önce besmele çekilir:

“Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn.”

“Ey Rabbim bu senden ve yine sanadır. Namazım, kulluğum, kurbanım, ölümüm ve dirimim eşi benzeri olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum ve teslim olanlardanım” demek.

KURBAN KESTİKTEN SONRA NAMAZ KILMAK GEREKİR Mİ?

Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dinî bir gereklilik olduğu inancı veya kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli veya sebepsiz dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadeti yapma imkânına kavuştuğu için Allah'ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılabilir.

Son güncelleme: android-time 08:25 11.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more