Kuyumcu soyup 2 kişiyi öldüren polise 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Mersin’de soygun için girdiği kuyumcuda işyeri sahibi Mustafa Serpin ile çalışanı Alper Tazegül’ü tabanca ile vurarak ölümüne neden olan trafik polisi Vedat Çöl, ilk celsede iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, yağma suçundan ise 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmaya cezaevinden SEGBİS ile katılan Vedat Çöl, borçları yüzünden psikolojik rahatsızlık geçirdiğini ve bu nedenle olayı gerçekleştirdiğini, çok pişman olduğunu söyledi.

Kuyumcu soyup 2 kişiyi öldüren polise 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Mersin’de 26 Şubat akşamı meydana gelen olayla ilgili davanın ilk duruşması 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya yaşamını yitiren Üçel Kuyumcu çalışanı Alper Tazegül'ün eşi Esin Tazegül, avukatları ile öldürülen işyeri sahibi Mustafa Serpin ile sanığın avukatları katıldı.

Güvenlik nedeniyle duruşmaya getirilmeyen sanık polis memuru Vedat Çöl, tutuklu olduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) ile katıldı.

Kuyumcu Mustafa Serpin ile çalışan Alper Tazegül'ü tabanca ile vurarak öldürülmüştü.

“BORÇ PSİKOLOJİMİ BOZDU”

Son derece sakin ve soğukkanlı olduğu gözlenen sanık Vedat Çöl savunmasında, önceki ifadelerini tekrar ederek suçu işlediğini itiraf etti. Girdiği borç batağından bir türlü çıkamadığını anlatan Vedat Çöl şunları söyledi:
“Çok borcum vardı, bu nedenle de psikolojim hiç iyi değildi. Aslında ben böyle bir insan değildim. Amacım onları öldürmek değildi, altınları aldıktan sonra satıp borçlarımı ödemek için böyle bir olayı gerçekleştirdim. Daha önce de bu kuyumcuya hiç gidip gelmedim. Bir plan yapmış değilim, görev sırasında bir anda karar verip eve gittim. Üzerime değiştirdim. Akşamüstü kuyumcuya gittim. Diyarbakır'da uzman çavuş görevim sırasında aldığım kar maskesi ve eldivenleri giydim. Altınları istedim, vermedi. Önce ona sıktım, daha sonra da arkadan ses üzerine gelerek kapıyı dışarıdan kapatan işyeri sahibine de sıktım. Kaçarken de peşimden insanların geleceğini düşünüp bir evin bahçesine atlayıp, altınları ve suç aletlerini sakladım. Yeniden 4 sokak ileride bulunan evime gittim, bir süre evde dinlendikten sonra yeniden resmi kıyafetimi giyip, altınları sakladığım yerden aldım. Bir gün sonra bir kısmını satıp borçlarımı ödedim, diğerlerini de polis evi aramada buldu. Çok pişmanım, suçu daha önce de kabul etmiştim.”

Vedat Çöl, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, yağma suçundan ise 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

TEK CELSEDE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkeme başkanı, sanık Vedat Çöl'ün, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve yağma suçundan ise 12 yıl 6 ay ağır hapse çarptırıldığını açıklayarak tek celsede davayı karara bağladı.

Mersin'deki kanlı kuyumcu soygununu yapan kişinin kimliği şoke etti İlginizi Çekebilir Mersin'deki kanlı kuyumcu soygununu yapan kişinin kimliği şoke etti

HAK ETTİĞİ CEZAYI BULDU

Yaşamını yitiren Alper Tazegül'ün duruşmada yer alan eşi Esin Tazegül ve yakınlarını memnun etti. Acılı eş Esin Tazegül, “Hak ettiği cezayı buldu” diyerek sanığa verilen cezadan memnuniyetini dile getirdi.

Tazegül’ün eşi ve yakınları da adliyedeydi.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Mersin Hastane Caddesi üzerindeki olay 26 Şubat'ta meydana gelmişti. Trafik polisi Vedat Çöl, olay günü görev gerini terk ettikten sonra evine giderek sivil kıyafetini giydi. Yanına aldığı kar maskesini kuyumcunun önünde takıp eldiven giydikten sonra da kuyumcuya daldı. Silahını önce çalışan Alper Tazegül’e doğrulttu ve “Altınları ver” dedi. Altınları vermede direnen ve arka tarafa kaçmaya çalışan Tazegül’e ateş ettikten sonra, yanında getirdiği çantaya bilezikleri koydu. Bu sırada arkadan silah sesi üzerine dışarıya çıkıp kapıyı tutup kaçmasına engel olmak isteyen iş yeri sahibi Mustafa Serpin’e de ateş ederek öldürdü. Vedat Çöl, yakın olan evine gidip kıyafetini çıkarıp, resmi kıyafet giyerek altınları ve suç aletlerini alıp yeniden evine döndü. Bir gün sonra da altınların bir kısmını satıp borç ödedi, polisin yaptığı titiz çalışmadan sonra kimliği belirlenen sanık Vedat Çöl, soygundan çaldığı 28 bilezik ile birlikte evinde kıskıvrak yakalanmıştı.