Sözcü Plus Giriş

Kuyumcuyu soyan polise 2 kez ağırlaştırılmış müebbet talebi

Mersin’de soygun için girdiği kuyumcuda işyeri sahibi Mustafa Serpin ile çalışanı Alper Tazegül’ü tabanca ile vurarak ölümüne neden olan trafik polisi Vedat Ç. hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, yağma suçundan 15 yıla kadar ağır hapis cezası istendi.

Ali Ekber ŞEN / Mersin
14:34 -
Kuyumcuyu soyan polise 2 kez ağırlaştırılmış müebbet talebi

Mersin'de 26 Şubat akşamı meydana gelen olayla ilgili hazırlık soruşturması tamamlanarak iddianame hazırlandı. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, trafik polisi Vedat Ç.'nin olay günü görev gerini terk ettikten sonra evine giderek sivil kıyafetini giydiği ve sonrasında kar maskesi ile kuyumcuya gittiği belirtildi.

İKİ KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

İddianameye göre; Vedat Ç. kuyumcuya girerek silahını önce çalışan Alper Tazegül'e doğrulttu ve “Altınları ver” dedi. Arka tarafa kaçmaya çalışan Tazegül'e ateş ettikten sonra, yanında getirdiği çantaya bilezikleri koydu. Bu sırada arka taraftaki odadan çıkan ve kendisine engel olmak isteyen iş yeri sahibi Mustafa Serpin'e de ateş ederek öldürdü.

RESMİ KIYAFET GİYİP OLAY YERİNE DÖNDÜ

Olay yerinden kaçan Vedat Ç., arkasından kimsenin gelmemesi için de havaya ateş etti. Kar maskesi, eldiven ve içinde altın olan poşeti bir evin bahçesine gizleyen Vedat Ç., yakın olan evine gidip kıyafetini çıkarıp, resmi kıyafet giyerek olay yerine döndü.

BORÇ YÜZÜNDEN YAPMIŞ

Vedat Ç.'nin annesinin ve kendisinin, 30 bin TL borcu yüzünden soygunu gerçekleştirdiği iddia edildi. Olayın ertesi gününde, soygundan elde ettiği 31 burma bilezikten 3'ünü resmi polis üniformasıyla gittiği kuyumcuya sattığı ve aldığı toplam 10 bin 500 TL'yi borçları olan arkadaşlarına havale yaptığı, diğer bilezikleri de evinde gizlediği ifade edildi.

Vedat Ç. hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, yağma suçundan 15 yıla kadar ağır hapis cezası istendi.

EVİNDE 28 BİLEZİK ELE GEÇİRİLDİ

Olaydan sonra kurulan üç kişilik özel güvenlik ekibinin kamera görüntülerini incelenmesi sonucu kimliği belirlenen Vedat Ç'nin annesiyle oturduğu eve olaydan 3 gün sonra operasyon yapıldı. Operasyonla Vedat Ç. ile birlikte olayda kullandığı tabanca ile soygundan elde ettiği 28 adet burma bilezik de ele geçirildi.

İLGİLİ HABERMersin'deki kanlı kuyumcu soygununu yapan kişinin kimliği şoke ettiMersin'deki kanlı kuyumcu soygununu yapan kişinin kimliği şoke etti

PANTOLON AMBLEMİ VE SİVRİ BURNU ELE VERDİ

Cinayet masasının tecrübeli isimlerinden oluşan ekip, işyerindeki ve çevredeki kameraların görüntülerini inceledi. Yapılan incelemenin görüntü izleme ve çözümleme tutanağında, olaya ilişkin görüntü dökümü yapıldı. Olay yerinden kaçtığı yönde benzerlik gösteren şüpheli şahıslara ait kamera görüntüleri incelenirken, zanlının pantolon amblemi ile kalın kaşlı ve sivri uzun burunlu olduğu belirlendi. Baskında ele geçirilen pantolon ambleminin ve giydiği spor ayakkabısının olayda kullanılanlarla aynı olduğu saptandı.

“AMACIM KİMSEYİ ÖLDÜRMEK DEĞİLDİ”

Vedat Çöl iddianamesindeki ifadesinde şunları söyledi:
“Suçumu avukatımın huzurunda ikrar ettim, çok üzgünüm. Amacım kimseyi öldürmek değildi. Ancak, üzerine borç yaptığım annem çok üzülüyordu. Amacım annemin üzerine olan 30-35 bin TL borcu kapatmaktı. Bu borcu kapattıktan sonra kendim teslim olacaktım. Çok pişmanım, içinde bulunduğum zor durumdan kurtulmak için böyle bir olaya başvurdum.”

YARGILAMA KISA SÜRE İÇERİSİNDE BAŞLAYACAK

Suçunu itiraf eden ve tutuklanan Vedat Çöl hakkında hazırlanan iddianamede, “Bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme' suçundan iki kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. Yağma suçundan ise ayrıca 15 yıl ağır hapsine karar verilmesi talep edilen zanlının yargılanmasına kısa sürede başlanacak.

Son güncelleme: 15:06 29.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more