Sözcü Plus Giriş

Lale Devri’nin en ünlü şairi kimdir?

Hadi bu akşam en zor sorularını takipçilerine sormaya hazırlanıyor.20.30’da gerçekleşecek Zor Hadi’nin ipucu sorusu şöyle soruldu: "Lale Devri’ne gidelim ve dönemin en önemli Divan şairini hatırlayalım.18. yüzyılda, mahallileşme akımının temsilcilerinden olan Osmanlı dönemindeki Lale Devri'nin en ünlü şairi kimdir?" İşte 2 Ocak Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

17:37 -
Lale Devri’nin en ünlü şairi kimdir?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı! Hadi her akşam olduğu gibi bu akşam da 20.30’da canlı yayında takipçileriyle buluşacak. Bu akşamki ipucu sorusu tarih ve edebiyatla arası iyi olanları sevindirecek cinsten. İpucu sorusunu bilenler diğer yarışmacılardan bir adım öne geçiyor. 2 Ocak Hadi ipucu sorusu: Osmanlı dönemindeki Lale Devri’nin en ünlü şairi kimdir? İşte ayrıntılar…

HADİ İPUCU SORUSU: LALE DEVRİNİN EN ÜNLÜ ŞAİRİ KİMDİR?

CEVAP: NEDİM

hadi

OSMANLI’DA LALE DEVRİNİN EN ÜNLÜ ŞAİRİ NEDİM’İ TANIYALIM

Nedîm, Osmanlı’nın en meşhur divan edebiyatı şairlerinden birinin mahlası. Şöhretini Osmanlı Devleti’nin 1718 – 1730 yılları arasındaki Lâle Devri’nde kazanmıştır. Yaşamı ve eserleri ile o devrin ruhunun temsilcisi olarak kabul görmektedir.

17. yüzyıl sonu ile 18. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamıştır. Asıl adı Ahmed olan Nedîm; İstanbul’da 1681’de[1] doğdu. Babası Mehmed Efendi; Sultan İbrahim’in iktidarı esnasında kazaskerlik görevinde bulundu. Küçük yaşlarda medrese eğitimi alan Nedîm; burada Arapça ve Farsça öğrendi. Daha sonra fıkıh eğitimi aldı.

Bir şair olarak tanınma gayreti içindeki Nedîm, Osmanlı Sadrazamı Ali Paşa’ya birkaç kaside yazdı. Ama Topkapı Sarayı’na girişini sağlayan Ali Paşa’nın halefi olan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’ya yazdığı kasideler oldu. Lale Devri’nin sadrazamı olan Damat İbrahim’in himayesi altında daha sonra kendisini meşhur yapacak olan eserlerini ve yaşam tarzını ortaya koydu. Şair gerek yaşamı, gerekse şiiri ile estetik, sanat ve eğlence eğilimleri ile göze çarpan bu devrin önemli bir temsilcisi olarak kabul görmektedir.

İzn alub cum’a nemâzına deyû mâderden, Bir gün uğrılayalım çerh-i sitem-perverden. Dolaşub iskeleye doğrı nihân yollardan, Gidelim serv-i revânım yürü Sad’âbâde.”

Günümüz Türkçesi: Anne(n)den cuma namazına (gideceğiz) diye izin alıp Zalim felekten bir gün çalalım. Issız yollardan iskeleye doğru dolaşıp, Yürü uzun boylu sevgilim Sadabad’e(eğlence mekanı) gidelim.

Nedîm’in Patrona Halil İsyanı esnasında öldüğü kabul edilmekte ama bunun içeriği hususunda ihtilâflar bulunmaktadır. En meşhur rivayet, isyankârlardan kaçarken Beşiktaş’taki evinin çatısından düşerek öldüğü yönündedir. Diğer bir rivayette aşırı alkolden öldüğü söylenir. Bir başka rivayet ise, Damad İbrahim Paşa ve şürekâsına yapılan işkenceden ötürü dehşete kapılıp korkudan öldüğü şeklindedir. Nedîm’in mezarı, Üsküdar’da Karacaahmet Mezarlığında bulunmaktadır.

Son güncelleme: android-time 22:13 07.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more