Sözcü Plus Giriş

Lodos İstanbul’u gribe boğdu!

İstanbul’da mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklığı grip hastalığında artışa neden oldu, hastanelerin acil servislerinde hasta yoğunluğu oluştu. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Özgür Çevim, "Bütün sağlık personelleri hasta" dedi.

17:14 -
Lodos İstanbul’u gribe boğdu!

İstanbul’da son günlerde hastanelerin acil servislerinde akşam saatlerinde yoğunluk yaşanıyor. Bir çok kişi, grip ve soğuk algınlığı şikayetiyle hastanelere başvuruyor. Dün gece Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki yoğunluk kameralara yansıdı.

“BÜTÜN SAĞLIK PERSONELİ HASTA”

Yoğunlukla ilgili değerlendirmede bulunan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Özgür Çevim, “Aralık ayındayız ama hava 19 derece. Kısa kollu tişörtlerle dolaşıyoruz. Ama akşamüstüne doğru hava soğumaya başlıyor. Bütün üşütme durumları burada başlıyor. Kişi gündüz terliyor, üzerini değiştiremediği için akşam üstü o terle üşütmeye başlıyor. Nasıl korunacağız? Pamuklu kıyafet giymemiz lazım, terlediğimiz zaman kendimizi korumamız gerekiyor ya da mümkünse üzerimizi değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

Dr. Özgür Çevim ayrıca:

“Aslında İstanbul’da 6-8 saat lodosta herkesin başı ağrır, baca tüter, kömür sobasından zehirlenmeler olur. Lodosta bunlar beklediğimiz şeyler. Ama uzun sürmesi bizim ayarımızı biraz bozdu. 3 gün sürdü, uyanıyoruz 18 derece, ertesi gün sanki Eylül ayındaymışız gibi. Bunun üzün sürmesinden kaynaklanıyor. Evde doğalgazı yaksak mı? Bir açıyoruz, biz kapatıyoruz. Ben de hastayım, bütün sağlık personelleri hasta.”

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Özgür Çevim, “Semptomlarla karşılaşanların yapılması gereken 3 gün evde istirahat etmeleri ve bol sıvı almaları gerekir.

“İSTİRAHAT VE SIVI TÜKETİMİ ÖNEMLİ”

Dr. Çevim herhangi bir hastalığı bulunmayan, risk grubunda olmayanlara yönelik şu önerilerde bulundu:
“Semptomlarla karşılaştıklarında normalde yapılması gereken şey evde istirahat. 3 gün evde istirahat etmeleri ve bol sıvı almaları gerekir. Ateşleri yükselirse sadece ateş düşürücü öneriyoruz. Herhangi bir antibiyotik kullanmadan rehabilite edilebilir. Ama bunlardan bir tanesi varsa bizim polikliniklerimize başvurmaları gerekir.”  (DHA)

Son güncelleme: 17:34 24.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more