Sözcü Plus Giriş

İstanbul seçim sonuçları ne zaman belli olacak! Maltepe’deki oy sayımında son durum…

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul’daki seçim sonuçlarının kesinleşmesini bekliyor ve tek sayım yapılan ilçe Maltepe. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde devam eden sayım işlemine dün akşam saatlerinde AKP ve MHP'lilerin tutumu yüzünden ara verilmişti. Sayım işlemi bu sabah yeniden başladı. Gün içerisinde ise 12 olan kurul sayısı, sayım işleminin bir an önce bitirilmesi için 22'ye çıkarıldı.Saat 02:51 itibariyle Maltepe'deki 1089 sandığın 742'sinin sayımı tamamlandı. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Ekrem İmamoğlu'nun da pazartesi günü mazbatasını alması bekleniyor.

Tugay SADAY
10:26 -
İstanbul seçim sonuçları ne zaman belli olacak! Maltepe’deki oy sayımında son durum…

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'ndaki Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP'li ve AKP'liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurmuştu. Yaşanan gerginliğin ardından YSK İlçe Seçim Kurulu sayıma ara vermişti.

SABAH SAATLERİNDE YENİDEN BAŞLADI

Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeki sayım işlemi sabah saat 08:30 itibariyle yeniden başladı. 12 kurulla başlayan sayım, saat 15:00’da 22 kurullu sayıma çıkarıldı.

SANDIKLARIN 674’Ü SAYILDI

Saat 20.25’teyse CHP 26. dönem milletvekili Barış Yarkadaş sosyal medya üzerinden son verileri paylaştı. Yarkadaş, “Maltepe’deki 1089 sandığın 674’ünün sayımı tamamlandı. Salonda düzen sağlandığı için sayım biraz da olsa hızlandı. Yıldırım’a şu ana dek sayılan sandıklardan 173 oy ilave edildi. Geride kalan 415 sandığın sayımının pazartesi günü öğlen bitmesi bekleniyor. Saat 20.43 itibariyle 13.943 oy önde… İmamoğlu, sayım sürdükçe yeniden yeniden başkan seçiliyor…” ifadelerine yer verdi.

FARK 13 BİN 900

Saat 02:51 itirabiyle ise Maltepe'deki 1089 sandıktan 742'si sayıldı. Son duruma göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım'ın 13 bin 900 oy önünde bulunuyor.

SAYIMIN SONA ERMESİ BEKLENİYOR

Sayımın sabah saatlerine kadar sonra ermesi ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun da pazartesi günü mazbatasını alması bekleniyor.

CHP’nin bugünkü nöbetçileri Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer ile Tunceli milletvekili Polat Şaroğlu’ydu.

NÖBET GÜRER VE ŞAROĞLU’NDA

CHP de her gün iki milletvekilini ‘nöbetçi’ olarak Maltepe’deki sayımda hazır tutuyor. CHP’nin bugünkü nöbetçileri Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer ile Tunceli milletvekili Polat Şaroğlu’ydu. Sayımla ilgili Sözcü’ye konuşan iki vekil “Nöbetimiz vukuatsız olarak devam ediyor. Dün yaşanan gerginliğin aksine bugün büyük bir sakinlik var. Herkes büyük bir özveri ile görevini yerine getirmeye çalışıyor.” dediler.


DÜNKÜ OLAYLARIN ARDINDAN BAZI ÖNLEMLER ALINDI

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde önceki gün yaşanan arbedenin ardından YSK Maltepe İlçe Temsilciliği olayı tutanak altına almış ve bina için bazı güvenlik önlemlerinin alınmasına hükmetmişti.

Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süleyman Bayer, 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Bahar Efe ve Müdür Vekili Emel Kaplan'ın imzası bulunan tutanakta; Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve 2'şer milletvekililenin dışında başka hiçbir kimsenin alınmaması kararlaştırılmıştı. Kararda ayrıca; “Salon girişinde bulunan boş camlı alan önünde çay servisi yapılmasın” ifadelerine yer verilmişti.


https://i.sozcu.com.tr/wp-content/themes/Sozcu_V3/assets/images/16x9.gif

İŞTE O TUTANAK

Tutanakta şu ifadelede yer verildi; “Görevli personelle, gözlemci olarak siyasi partilerin görevlendirdiği gözlemciler sayım esnasında, sayım işleminin hızlandırılması için başkanlıkça alınan karar doğrultusunda sayım gruplarının çoğaltılması istendi. Bu sırada Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanları bağırarak ve beraberlerindeki çok sayıda kişilerle birlikte sayım işleminin yapıldığı salona girip çalışma ortamını engellemeleri, sayım için görevlendirdikleri parti gözlemcilerini geri çağırarak dışarı çıkartmaları, kargaşa ve kavga ortamı yaratmaları nedeniyle YSK'nın kararları doğrultusunda yeniden sayım işlemine 13/04/2019 tarih ve saat 08:30'a kadar ara verildiği, bu olaylar göz önüne alınarak, bundan sonraki çalışmaların selameti açısından;
1)Yeniden sayım işlemi yapılan Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve sadece siyasi partilerin 2'şer kişi milletvekili dışında başka hiçbir kimsenin alınmamasına,
2)Salon girişinde bulunan boş camlı alan önüne her siyasi partiden en fazla 3 kişinin bulundurulmasına ve bu alana çay kavhe ve yiyecek içecek teşkilatının kurulmamasına,
3) Kararın gereğinin yapılması için Maltepe Kaymakamlığına, İlçe Emniyet Müdürlüğüne, siyasi partilere gönderilmesine karar verildi”

YSK MUAMMASI

YSK'nın, İstanbul Maltepe'deki geçersiz oyların sayımının sonlanmaması ve birleştirme tutanaklarının hazırlanmaması nedeniyle İstanbul'la ilgili kararını 13 Nisan sonrasına bırakabileceği, AKP'nin YSK'ya olağanüstü itirazda bulunabileceği belirtiliyor. YSK'nın verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre normal koşullarda olağanüstü itiraz 14 Nisan Pazar saat 17.00'de yani yarın sona eriyor ancak İstanbul'da oy sayımı henüz bitmiş değil. Bazı hukukçular olağanüstü itiraz süresinin uzatılamayacağını belirtirken bazı hukukçular ise başvuru süresinin uzadığını belirtiyor. YSK takvimindeki muammanın ilerleyen saatlerde netleşmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERMaltepe'deki oy sayımına 'baskın' arası! İşte o tutanak...Maltepe'deki oy sayımına 'baskın' arası! İşte o tutanak...
Son güncelleme: 03:02 14.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more