Sözcü Plus Giriş

Manevi huzurunda seni minnetle anıyoruz…

Bugün 23 Nisan... Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, Gazi Meclis'in kuruluşunun 99. yılı. Dünün gençleri olarak, yarının büyükleri olarak çok gururluyuz. Ama aynı zamanda üzgünüz, kırgınız Atam...

11:22 -
Manevi huzurunda seni minnetle anıyoruz…

Senin gösterdiğin medeniyet yolunda ilerlemeye çabalarken her şey üstümüze üstümüze geliyor. Kurtuluş Savaşı’nda eline geçirdiği dirgenle gözünü kırpmadan düşman üstüne koşan erkeğimiz bugün savunmasız birine yumruk atar hale geldi. O savaşta kucağında bebeği, cepheye omuzunda top mermisi taşıyan Türk kadını bugün Meclis’i kurduğunuz Ankara’da koca koca taşları omuzlayarak bir partinin genel başkanına fırlatabilecek kadar hınçla dolu.

Maalesef bize bir şeyler oldu. Ama, en kötü zamanlarda bile geleceğe umutla bakmayı da senden öğrendik Atam. O yüzden gururluyuz, üzgünüz, kırgınız ve her şeye rağmen umutluyuz. Çünkü, milyonlarca yeni ve rengarenk çiçek var çevremizde. Emanet ettiğin Cumhuriyet’i, bu vatanı bugünden çok daha iyi yerlere taşıyacaklar. Senin gibi, göremesek bile bunun gerçekleşeceğinden eminiz.

Bu duygularla Ankara’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ilk töreni Anıtkabir’de, TBMM Başkanı Mustafa Şentop önderliğinde, siyasi partilerin genel başkanları, bakanlar, milletvekilleri ve mülki amirler ile binlerce gencin katılımıyla yapıldı.

MECLİS BAŞKANI VE DEVLET ERKANI ANITKABİR’DE

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan Şentop, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu.Anıtkabir’deki törene; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Selçuk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk başkanlığında öğrencilerden oluşan heyet Anıtkabir'i ziyaret etti.Kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengin arkasında, ellerinden tuttuğu iki çocukla Aslanlı Yol’dan yürüyen Selçuk ve beraberindekiler, Atatürk’ün mozolesine geldi.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Bakan Selçuk, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, milli mukadderatımızın hakimi olan TBMM'nin kuruluşunun 99. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın içimizde gün geçtikçe artan coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız. En zor şartlar altında dahi milletimizin sesi olan ve onun değerli iradesiyle kararlı bir şekilde yürüyen Gazi Meclis unvanına sahip TBMM, milletimizin bağımsızlığını ve iradesini tüm dünyaya ilan etmiş, birliğimizin ve beraberliğimizin eşsiz simgesi olmuştur.

Bu yüce Meclis, milli yazgımızın sorumluluğunu, ulusumuzun egemenliğine kayıtsız şartsız bağlı kalarak doğrudan üstlenmiştir. Geleceğimizin bir gülü, yıldızı, bahtımızın aydınlığı ve memleketimizi gelecek ufuklara taşıyacak olan çocuklarımızın önemini şahsınızın bu kutlu günü onlara armağan etmesiyle bir kez daha idrak etmiş durumdayız.

Geleceğimizin gözü olan çocuklarımızı milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizi içtenlikle benimseyen, ailesini, milletini, vatanını gönülden seven, insanımıza hizmeti her zaman erdem sayan, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanların haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, zihinsel, bedensel, ruhsal ve duygusal yönden sağlıklı ve toplumla barışık, kendine güvenen, hür ve bilimsel düşünceye sahip, öğrenmeyi hayat boyu devam eden bir süreç haline getirmiş, aklını ve muhakeme yeteneğini sadece kendisi kullanan, milli iradeye saygılı ve milletin iradesi üzerinde hiçbir gücü kabullenmeyen birer insan olarak yetiştirmek, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük görevimiz olacaktır. Tüm dünya çocuklarına armağan ettiğiniz ve hakimiyetin kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

BİRİNCİ MECLİS’TE TÖREN

Birinci Meclis’te düzenlenen törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, bakanlar, TBMM Başkanvekilleri, milletvekilleri ile TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

​’ASİL MİLLETİMİZİN HÜR İRADESİ’

Törenin başında, 23 Nisan 1920’de 1’inci Meclis’in en yaşlı üyesi sıfatıyla Sinop Mebusu Şerif Bey’in yaptığı konuşma seslendirildi. Ardından kürsüye çıkan TBMM Başkanı Şentop, TBMM’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümünü mukaddes bir çatı altında kutladıklarına dikkat çekerek, “Asil milletimizin hür iradesi, en ümitsiz yıllarında bu salonda, bu çatı altında tecelli etti. Tarihin nesnesi haline getirilmek istenen milletimiz, 99 yıl önce bu salondan ‘Ya İstiklal Ya Ölüm' diye haykırdı. Bu istiklal ve hürriyet mücadelesini yükseltenleri, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 1’inci Meclisimizin muhterem azaları olmak üzere minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

‘MİLLİ MÜCADELEMİZİ YÖNETEN MERKEZ’

1’inci Meclis’in, istiklal mücadelesinin ve hürriyet iradesinin cisimleşmiş hali olduğunu belirten Şentop, “Dahası, TBMM’nin özünü, nüvesini teşkil eden bu çatı, sadece aziz milletimiz için değil, dünyanın bütün ezilenleri için ilhâm kaynağı olan millî mücademizi de bizzat yöneten merkezdir. Altında gururla bulunduğumuz bu çatı, yalnızca bir binâ değildir. Bu çatının altında yankılanan, işgal teşebbüsüne karşı istiklal iradesinin, istilâcı hücumuna karşı hürriyet mücadelesinin ve bütün bunları milletle birlikte yapma ısrarının gür sesidir. Dolayısıyla bu meclis, mirâsı istiklal-i tam, mizâcı hürriyet, temeli millî irade olan bir yüce abidedir” diye konuştu.

23 Nisan'ın aynı zamanda çocukların bayramı olduğuna işaret eden Mustafa Şentop, çocuklarına ve gençlerine önem vermeyen bir milletin yok olmanın eşiğine geleceğini söyledi. Şentop, çocukları ve gençleri, millî ve manevi değerlerle donatıp, kendi ayakları üzerinde duran, istiklâl ve hürriyet aşığı, çağın gerektirdiği donanıma ve niteliklere sahip bireyler olarak yetiştirmek gerektiğini dile getirdi.

‘ÇOCUKLARA YÖNELİK SUÇLARDA ÇALIŞMA YAPILMALI’

Şentop, şöyle konuştu: “Bu bakımdan eğitim kurumlarımıza, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere bütün bakanlıklarımıza ve sivil toplum örgütlerimize büyük vazifeler düşmektedir. Çocuklarımızla ilgili çabamızı, modern hayatın ve dijital dönüşümlerin doğurduğu yeni sonuçları göz önüne alarak güncellemeliyiz. Dijital dönüşümün ve internetin geldiği aşama, bizleri acil önlemler almaya ve gerekli düzenlemeleri yapmaya zorlamaktadır. Ayrıca, çocuk suçluluğunda ve çocukları hedef alan suçlarda bir artış görülmektedir. Bu hususlarda, özellikle çocuklara yönelik suçlarda TBMM başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımız daha etkin bir çalışma yapmalıdır. Çocuklara yönelik suçlarda katı, tavizsiz ve hızlı süreçler yürütülmelidir. Çünkü çocuklar bize Allah'ın emanetidir.”

Törenin ardından Kurtuluş Savaşı Müzesi'ndeki Birinci Meclis Özel Defteri'ni imzalayan TBMM Başkanı Şentop, deftere “İçinde gururla bulunduğumuz bu yapı, yalnızca bir binâ değildir. Bu çatının altında yankılanan, işgal teşebbüsüne karşı istiklal iradesinin, istilâcı hücumuna karşı hürriyet mücadelesinin ve bütün bunları milletle birlikte yapma ısrarının gür sesidir. Dolayısıyla bu Meclis, mirâsı istiklal, mizâcı hürriyet, temeli millî irade olan bir yüce abidedir” diye yazdı.

Son güncelleme: 13:38 23.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more