Mardin Müze Müdürü yolsuzluk soruşturması kapsamında görevinden alındı iddiası

Mardin'de hakkında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatılan İl Müze Müdürü N.E'nin; yolsuzluk, zimmete para geçirme ve kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık iddiaları ile görevden alındığı öğrenildi. İddiaların odağındaki N.E. ise iddiaları reddederek, görevden alınmadığını bir süreliğine geçici görevle yerinin değiştiğini söyledi.

Mardin Müze Müdürü yolsuzluk soruşturması kapsamında görevinden alındı iddiası

Mardin Valiliği’ne yapılan ihbarda Mardin İl Müze Müdürü N.E.’nin usulsüzlük yaptığı iddia edildi.

Bunun üzerine harekete geçen valilik iddialar üzerine konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığına iletti ve müfettiş görevlerindrilmesini talep etti.

Mardin müzesinde inceleme başlatan müfetişler, yolsuzluk, zimmete para geçirme, kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık, Ilısu ve Dara Antik Kenti’nde devam eden arkeolojik kazılarına ayrılan ödeneklerde usulsüzlük iddiaları ile ilgili bir rapor hazırladı ve bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sundu. Raporun ardından N.E.’nin görevinden alındığı ve yerine geçici süreyle sanat tarihçisi Mehmet Deniz’in atandığı öğrenildi.

SUÇLAMALAR HAKKINDA DAHA GENİŞ BİR SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Önümüzdeki günlerde müfettişlerin konuyla ilgili daha geniş bir inceleme başlatacağı ve müzedeki bütün iş ve çalışmaları inceleyeceği belirtildi. N.E.’nin ayrıca müze kapsamında çalışan işçileri kendi evinin inşaatında çalıştırdığı, ailesine ait işyerini müzeye ait olarak gösterip rant elde ettiği iddiaları ile gündeme gelmişti.

“GÖREVDEN ALINMADIM, GEÇİCİ GÖREVE GÖNDERİLDİM”

Konuyla ilgili konuşan N. E. görevden alınmadığını sadece 6 aylık geçici bir süre Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde görevlendirildiğini belirterek şunları kaydetti; “Yolsuzluk, zimmete para geçirme, kamu kurum kuruluşları zararına dolandırıcılık iddiaları ile görevden alındığım belirtilmiş ise de şerefli ve onurlu bir şekilde yürüttüğüm Müze Müdürlüğü görevinden alınmadığımı sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takdiri ile 6 aylık geçici bir süre için Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde görevlendirildim”

“KENDİME VE AİLEME HERHANGİ BİR RANT SAĞLAMADIM”

İddiaları kesin bir dille reddeden N. E., sözlerini şöyle tamamladı; “İş ahlakına aykırı bir şekilde gerçek dışı iddialar ile görevden alınmamın bir önceki müfettiş raporuna bağlı olarak yapıldığı belirtilmiş ise de hakkımda bu iddialar ile daha önce yürütülen bir soruşturma bulunmadığı gibi hakkımda düzenlenmiş olumsuz herhangi bir müfettiş raporu da bulunmamaktadır. Kendi evimin inşaatında çalıştırdığım ve aileme ait iş yerini müzeye ait olarak gösterip rant elde ettiğim iddia edilmiş ise de memuriyetimin hiçbir döneminde mesai arkadaşlarımı kendi özel işlerimin görülmesi maksadı ile çalıştırmadım, memuriyetimde kendime ve aileme herhangi bir rant sağlamadım.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...