Sözcü Plus Giriş

Meclis Başkanı adayı Mustafa Şentop kimdir? İşte TBMM başkan adayı Mustafa Şentop’un hayatı…

Mustafa Şentop, Binali Yıldırım'dan boşalan Meclis başkanlığı koltuğuna aday gösterildi. AKP, Binali Yıldırım'ın İsstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olamasının ardından TBMM başkanlığına Mustafa Şentop'u aday gösterdi. Peki Mustafa Şentop kimdir? Kaç yaşında, nereli?

08:36 -
Meclis Başkanı adayı Mustafa Şentop kimdir? İşte TBMM başkan adayı Mustafa Şentop’un hayatı…

Şu anda TBMM Başkanvekili olarak görev alan Mustafa Şentop, 2012-2015 yılları arasında ise AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu. TBMM başkan adayı olan Mustafa Şentop hakkında merak edilenleri sizler için derledik. İşte Mustafa Şentop’un hayatı…

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

Mustafa Şentop, 1968 yılında Tekirdağ’da dünyaya gelmiştir.

Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM Başkanvekilidir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more