Meclis’teki ‘sahte bal’ tartışması: Kavanozlar karışmış

İYİ Parti Konya milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkiye’deki gıda sahteciliğine dikkat çekmiş ve ilginç bir iddia ortaya atmıştı. Yokuş, TBMM kantininde bile sahte bal satıldığını iddia etmişti. Tarım Bakanlığı ise kantinde yapılan incelemenin sonuçlarını açıkladı ve vekil Yokuş'un "parti numaralarını yani kavanozları karıştırdığını" duyurdu.

Meclis’teki ‘sahte bal’ tartışması: Kavanozlar karışmış

Tarım ve Orman BakanlığıİYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un ‘Meclis kantininde sahte bal satıldığı” iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

MARKANIN DİĞER PARTİ NUMARASINDA SAHTE İÇERİĞE RASTLANMIŞ

Kamuoyuna yansıyan iddialar üzerine Bakanlık gıda kontrol görevlilerince işletmede inceleme ve denetim yapıldığı kaydedilen açıklamada

“İddialara konu satış noktasında yapılan inceleme ve denetimde, daha önce Bakanlığımız tarafından kamuoyuna duyurulan (ifşa edilen) söz konusu firmanın D.B.1/4 parti numaralı ürününe rastlanmamıştır. Ayrıca söz konusu firmanın işyerinde bulunan ürünlerinin etiket bilgilerinde ve muhafaza koşullarında herhangi bir olumsuzluk olmadığı tespit edilmiştir.”  denildi.

FOTO:SÖZCÜ – Yokuş’un iddiasının ardından kantindeki ürünlerde inceleme yapıldı.

“YİNE DE ANALİZE GÖNDERDİK”

Ancak yine de işletmede satışa sunulan farklı parti numaralarına ait ürünlerden numuneler alındığı, analizi yapılmak üzere ilgili laboratuvara gönderildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

*Bakanlığımız tarafından yapılan kamuoyu duyuruları firmaların ürettikleri ürünün sadece ilgili partisini kapsamaktadır. Dolayısıyla aynı firmanın diğer ürün ve parti numaralarını kapsamamaktadır.

*Denetimlerle taklit ve tağşiş yaptığı anlaşılan firmalara 5996 sayılı Kanun kapsamında idari para cezası ve diğer idari yaptırımlar uygulanmakta olup, firmalar 5996 sayılı Kanun gereği olumsuzluğa konu ürünleri piyasadan toplatmakla yükümlüdür.

*Bakanlığımız gıda denetimlerinde uygunsuzluk tespit edilen ve kamuoyu duyurularına (ifşa edilen) konu firmalar ile ürünlerine yönelik denetimlerini aralıksız sürdürmektedir. Diğer yandan her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızın da ifşa edilen ürünlerin piyasada satışına dair ihbarlarını ALO 174 Gıda Hattına yapmaları büyük önem arz etmektedir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...