Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den çığ uyarısı

Yurt genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyretse de doğu illerimizde sıcaklıklar eksi derecelerde ölçülmeye devam ediyor. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 18 derece ile Ağrı'da ölçüldü. Yetkililer, buzlanma, don ve sis beklenen bölgede, eğimli yerlerde çığ tehlikesine karşı da vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi. Van ile Bitlis'te ise yoğun kar yağışı nedeniyle 187 yerleşim yerinin yolu kapandı.

12:31 -
Meteoroloji’den çığ uyarısı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde vatandaşlar, buzlanma, don ve çığ riskine karşı uyarıldı.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölge genelinde havanın parçalı ve az bulutlu, yer yer çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sis ve pus ile buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği bölgede, rüzgar güneyli yönlerden hafif ve zaman zaman orta kuvvette esecek.

Gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır’da 1, sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 18, Kars’ta 15, Erzurum’da 14, Ardahan’da 12, Tunceli’de 4, Erzincan’da 3 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklığının Iğdır’da 7, Erzincan’da 6, Tunceli’de 4, sıfırın altında olmak üzere Ardahan ve Ağrı’da 2, Kars ve Erzurum’da 1 derece olması öngörülüyor.

Kar kalınlıkları Ağrı’da 32, Erzurum’da 22, Ardahan’da 16, Kars’ta 7 santimetre ölçüldü.

Kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları ise Erzurum Palandöken’de 97, Erzincan Ergan’da 84, Kars Sarıkamış’ta 82, Erzurum Konaklı’da 82 ve Ardahan Yalnızçam’da 22 santimetre olarak kaydedildi.

Yetkililer, bölgede mevsim normallerinde seyreden sıcaklıklar sebebiyle eğimli yerlerde çığ tehlikesi ve buzlanma, sis ve don olaylarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

187 YERLEŞİM YERİNE ULAŞILAMIYOR

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, olumsuz hava koşullarından dolayı 51 mahalle ve 86 mezra yolunda ulaşım sağlanamadığı bildirildi.

Açıklamada, tüm ilçelerde kapanan yolların açılması için çalışmaların sürdürüldüğü, karla mücadele ekiplerinin belirlenen noktalarda hazır bekletildiği kaydedildi.
Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, kentte kar yağışı ile tipi nedeniyle merkez ve ilçelere bağlı 50 köy yolunun kapandığını belirtti.

Karla mücadele ekiplerinin aralıksız çalıştığını bildiren Kurtkan, hava şartlarının düzelmesi halinde yolların kısa sürede açılacağını ifade etti.

AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more