Sözcü Plus Giriş

Metin Feyzioğlu: Kadına vuruyorsun çünkü korkaksın

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, kadına şiddet uygulayanların "korkak" ve "zavallı" olduğunu belirterek, "Biz o ilk tokattan, o ilk şiddet hareketinden itibaren kadının elinden tutup gereğini yapacağız. Sistem yapmaya direnirse de yaptıracağız. Yani 'ne var bir tokattan bir şey çıkmaz' cümlesini Türkiye'den silmeye kararlıyız" dedi.

19:41 -
Metin Feyzioğlu: Kadına vuruyorsun çünkü korkaksın

Feyzioğlu, Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde düzenlenen “Kastamonu ve İstiklal Yolu” konulu panelin ardından
gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplumdaki şiddet olaylarına değinen Feyzioğlu, “Toplumsal şiddet Türkiye’nin en önemli sorunu. Toplumun şiddetle yoğrulduğu bir yerde hukuktan, haktan, demokrasiden söz edemezsiniz, sadece kaba kuvvetten söz edebilirsiniz. Bunu önlemek için birbirimizi suçladığımız yeter artık. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamıyoruz. Ama birbirimizden güç alarak, birbirimize doğruyu yaptırarak, birimizin eksiği varsa o eksiği hep birlikte gidererek, uyararak doğru yaptırarak çözebiliriz.” dedi.

Feyzioğlu kadına şiddete yönelik konuştu. Fotoğraf: İHA

”NİYE KADINA TOKAT ATIYORSUN”

Feyzioğlu, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini anlatarak, eğitimin ana kucağından başladığını söyledi. Çocuklara hayatın müşterek olduğunun anlatılması gerektiğini ifade eden Feyzioğlu, “Bizim şiddetin arkasındaki en önemli eğitimsel sorunlarımızdan biri hayatın müşterek olduğunu bir türlü eğitim yoluyla içselleştirmemiş, kavratamamış olmamızdır.” diye konuştu.

İLGİLİ HABEREmniyet açıkladı: Kadına şiddetle mücadelede yeni karar!Emniyet açıkladı: Kadına şiddetle mücadelede yeni karar!

İLK TOKADIN CEZASININ GELMESİ LAZIM 

Kadına yönelik şiddete tepki göstererek “İlk tokatta bir şey olmaz” anlayışını kırmak istediklerini belirten Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“İlk tokat atıldığında ‘ne yapayım kardeşim öfkeliyim ben, sinirime hakim olamıyorum’ deyip kadından hırsını çıkardığında o adama, o ilk tokadın
cezasının gelmesi lazım. Kamu hizmetine mi verilir, park bahçede sulama mı yaptırılır, devlet çiftliğinde çapa mı yaptırılır, ot mu toplatılır, tuvalet mi
temizlettirilir, huzur evinde yerleri mi paspaslatırlar bilemem. İyi olmayana iyi olmayı öğreteceğiz. ‘Ben öfkeliyim’ diyor kadına basıyor tokadı. Kardeşim sen öfkeliysen neden televizyonunu kırmıyorsun. Git kendi kafanı kır öfkeliysen. Niye kadına tokat atıyorsun.”

İLGİLİ HABERYüzüne asit atılan Berfin: Kadına şiddet son bulsunYüzüne asit atılan Berfin: Kadına şiddet son bulsun

“KADININ ELİNDEN TUTUP GEREĞİNİ YAPACAĞIZ”

Feyzioğlu, kadına şiddet uygulayanların “korkak” olduğunu dile getirerek, “Sen kadına vuruyorsun çünkü korkaksın, zavallısın, aslında öfkene hakim olamıyor değilsin rahatlayacak bir yer arıyorsun. Git başka şekilde rahatla ama biz o ilk tokattan, o ilk şiddet hareketinden itibaren kadının elinden tutup gereğini yapacağız. Sistem yapmaya direnirse de yaptıracağız. Yani ‘ne var bir tokattan bir şey çıkmaz’ cümlesini Türkiye’den silmeye kararlıyız.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERKadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin genelge yayınladı Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin genelge yayınladı

”KALICI BİR İNFAZ REFORMUNA İHTİYAÇ VAR”

Cezaevlerindekilerin ıslah edilmesi gerektiğini ancak doluluk nedeniyle bunun mümkün olmadığını söyleyen Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer yüz kişinin kalacağı yerde 400 kişiyi tıkmışsak, bu dolulukta cezaevinde kim ıslah oldu kim ıslah olmadı bilemeyiz. Açıkçası ben cezaevinde bir ıslah imkanının da bu halde çok azaldığını düşünüyorum. Hafif suçlu olarak girip karakter anlamında suç yüksek tahsili yapmış olarak çıkıldığını düşünüyorum.Bizim hapis cezası yerine cezalarımızın, yaptırımlarımızın önemli kısmında tür değişikliğine gitmemiz lazım. Türkiye’de kalıcı bir infaz reformuna ihtiyaç var.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more