Sözcü Plus Giriş

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Fırat Kalkanı açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada 320 bin Suriyeli'nin evine döndüğü belirtildi.

22:08 -
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Fırat Kalkanı açıklaması!

MSB’nin internet sitesinden yapılan açıklamada 2.015 kilometrekara alanın terör örgütü IŞİD’den temzilendiği ve 320 bin Suriyeli’nin ülkesine döndüğü açıklandı.

MSB açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriye halkının evlerine dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla, 24 Ağustos 2016 tarihinde, hain darbe girişiminden sadece bir ay sonra, Fırat Kalkanı Harekâtı başlatılmıştır.

Fırat Kalkanı Harekâtı, El Bab yerleşim yerinin 24 Şubat 2017 tarihinde kontrol altına alınmasıyla birlikte hedefine ulaşmıştır.
Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürütülen harekat süresince, hudut hattımız boyunca 243 meskûn mahal ve 2.015 kilometrekare alan DEAŞ'tan temizlenmiş, 3000’den fazla radikal DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, DEAŞ terör örgütüne ait 21 bin hedef imha edilmiştir.
Diğer ülkeler DEAŞ'la mücadeleyi daha çok hava kuvvetleri ile yürütürken, Türk Silahlı Kuvvetleri DEAŞ'la mücadeleyi göğüs göğüse yürüten tek ordu olmuştur.

Fırat Kalkanı Harekâtı ile kontrol altına bölgelerde; mayın, EYP temizliği, güvenlik ve asayişin sağlanması faaliyetlerine devam edilmektedir.
Ayrıca, ilgili kurumlarımızla birlikte bugüne kadar yapılan bu çalışmalar neticesinde büyük bir kısmı Fırat Kalkanı Harekât Alanına olmak üzere yaklaşık 320.000 Suriye vatandaşının evlerine dönmeleri sağlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more