Miraç Kandili’nde tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Tesbih namazı dört rekat olmasına rağmen en uzun kılınan namazdır. Namazın her evresinde uzun uzun tespihler yer alır. Her gün olmasa da mübarek gün ve gecelerde kılınması evladır. Namazda “Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber.” tespihi okunur. İşte “Tesbih namazı kaç rekattır? Tesbih namazı nasıl kılınır?” sorularının yanıtları…

Miraç Kandili’nde tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Miraç kandilinde tesbih namazı kılmak isteyenler internette araştırmalarını sürdürüyor. Özellikle mübarek gecelerde kılınan namazlardan biri olan tespih namazının önemli bir yeri vardır. Her Müslümanın ömründe en az bir kez kılması gerektiğine inanılan tespih namazı hakkında detaylı bilgileri haberimizden öğrenebilirsiniz.

TESBİH NAMAZI KAÇ REKATTIR NASIL KILINIR?

Tesbih namazı dört rek‘at olup şöyle kılınır: Allah rızâsı için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani ‘Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber’ denilir. Bu tesbih, rükûa varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rek‘atta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rek‘ata kalkılınca yine 15 kere tesbih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rek‘at tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur. Aslolan herkesin bu namazı tek başına kılmasıdır. Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tesbih yapılmaz.

Miraç Kandili duası: Miraç Kandilinde yapılması gereken ibadetler neler? İlginizi Çekebilir Miraç Kandili duası: Miraç Kandilinde yapılması gereken ibadetler neler? En anlamlı Miraç Kandili mesajları: Miraç Kandiliniz mübarek olsun! İlginizi Çekebilir En anlamlı Miraç Kandili mesajları: Miraç Kandiliniz mübarek olsun!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...