Sözcü Plus Giriş

Miraç Kandili’nde vatandaşlar camiye akın etti

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla vatandaşlar dün gece camilere akın etti. Eller semaya açıldı, dualar edildi.

07:26 -

BURSA

Bursa’da, Miraç Kandili dolayısıyla yaklaşık 400 yıllık tarihi olan Karabaş-i Veli Tekkesi’nde yapılan sema gösterisi ilgi gördü.Vatandaşlar, Miraç Kandili nedeniyle merkez Osmangazi ilçesi Maksem Mahallesi’ndeki tekkeye akın etti.

Mevlevi üstadı Mustafa Özbağ’ın sohbetiyle başlayan programı takip etmek isteyen bazı vatandaşlar, tekkeye sığmayınca etkinliği bahçedeki sinevizyondan izledi. Kuran-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif okunmasının ardından semazenlerin farklı renklerdeki tennureleriyle yaptıkları gösteriler beğeniyle izlendi.

AA

ANKARA

Ankara’da Miraç Kandili münasebetiyle Kocatepe Camisi, vatandaşların ilgisiyle doldu taştı. Başkent'te Miraç Kandili sebebiyle çok sayıda vatandaş, Kocatepe Camisine akın etti. Vatandaşlar, namaz kılarak dualar etti. Mübarek gecede, Yatsı namazını kılarak Mevlid-i Şerif merasimine katılan vatandaşlar, vaazlar dinleyerek İslam aleminin Miraç Kandili’ni dualar eşliğinde idrak etti. Kocatepe Camisine gelen vatandaşlar Miraç Kandili'nin ülkemize dünya Müslümanlarına iyilikler güzellikler getirmesini istediklerini belirterek, “Tüm islam alemine hayırlar getirmesini istiyoruz” dedi.

İSTANBUL

Kandil dolayısıyla erkek, kadın, genç, yaşlı çok sayıda kişi, Eyüp Sultan Camisi’nde saf tuttu. Eyüp Sultan Camisi’nde düzenlenen program kandil programında, İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz da namaz sonrası vaaz verdi.

Hazreti Peygamber’in Miraç’tan Müslümanlara getirdiği en değerli şeyin 5 vakit namaz olduğunu dile getiren Yılmaz, “Miraç, Peygamber Efendimiz’e Allah’ın bir armağanıdır. Bizim, Hazreti Peygamber gibi, fizik aleminden metafizik aleme, beden aleminden ruh alemine, alemin Rabb’ine doğrudan İsra ve Miraç gerçekleştirme şansımız elbette yoktur. Bunu biliyoruz ama inanıyoruz ki bizim de gönül semamızda huruç etmek ve orada Miraç gerçekleştirmek üzere yapabileceğimiz şeyler var. Nasıl Resul’u Ekrem İsra mucizesini Mekke-i Mükerreme’den Burak isimli binitiyle gerçekleştirmişse bizim de binitlerimiz vardır. Bizim Burak’ımız salih, sağlam ve güçlü imanımızdır.” diye konuştu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda Eyüp Sultan Camisi dolunca, cemaat avluda namaz kılındı. Eyüp Sultan Camisi ve türbesi çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilirken, bazılarının gelenlere lokum ikram ettiği görüldü.Kandil dolayısıyla İstanbul’daki diğer camilerde de programlar düzenlendi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Dergah Cami’de Miraç Kandili dolayısıyla mevlit okutulan programa binlerce kişi katıldı.
“Peygamberler şehri” olarak adlandırılan Şanlıurfa’da, Miraç Kandili dolayısıyla Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan Dergah Cami’de il müftülüğü tarafından mevlit okutuldu. Okutulan mevlite vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Çevre illerden de Şanlıurfa’ya gelen çok sayıda vatandaş, Hazreti İbrahim’in doğduğu rivayet edilen makamı ziyaret ederek dua edip lokum, şeker ikramlarında bulundu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, mevlide katılan vatandaşlara süt dağıttı.

AA

Son güncelleme: 09:01 03.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more