Sözcü Plus Giriş

Muğla bayram namazı saat kaçta? İşte 2019 Muğla ilçe ilçe bayram namazı saatleri

Cami ve mescitlerde bayram namazı hazırlıkları tamamlandı. Bayram namazı için hazırlıklarını tamamlayan illerden biri de Muğla... İl genelinde cami ve mescitlere günün ilk ışıklarıyla bayram namazı kılmak isteyen vatandaşlar akın edecek. Peki Muğla bayram namazı saat kaçta? İşte dini görevlerini yerine getirecekler için 2019 Muğla bayram namazı vakitleri...

20:09 -
Muğla bayram namazı saat kaçta? İşte 2019 Muğla ilçe ilçe bayram namazı saatleri

Vatandaşlar, İslam aleminin mutluluk duyduğu günlerden biri olan Ramazan Bayramı’na erişmenin heyecanını yaşıyor. Ramazan ayını ibadetlerini yerine getirip oruç tutarak geçiren Muğlalılar, bayram namazı saatlerini araştırmaya başladı. Peki Muğla bayram namazı saat kaçta? İşte camileri dolduracak inananlar için 2019 Muğla bayram namazı vakitleri…

MUĞLA’DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Muğla’da yaşayan vatandaşlar bayram namazını Diyanet’in belirlediği saat olan 06:25’te kılacak.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

MUĞLA’DA BULUNAN TARİHİ CAMİLER

Ulu Camii

Şehrin en eski camisi olup Menteşe Sultanlarından İbrahim Bey tarafından 1334 yılında yapılmıştır. 1938 yılında Muğlalı Abdizade Bey tarafından onarılmıştır.

Kurşunlu Camii

1493'te Es seyit Şücaaddin tarafından yaptırılmıştır. 1900'de Şerif Efendi tarafından son cemaat yeri eklenmiştir. Minaresi de aynı yıllarda Hacı İsmail tarafından yapılmıştır. Eskiden otuz odalı bir medresesi de bulunan camiinin Muğla'da ki diğer camilerde ayrılan en önemli özelliği kurşunla kaplanan büyük kubbesidir. Cami içinde yer alan kalem işi süslemeler Rodos'tan getirilen kök boyalarla işlenmiştir. Düzgün kesme taştan örme beden duvarları Selçuklu Mimarisi özelliği taşımaktadır.

Şahidi Camii

18. yy'da caminin bugün bulunduğu yerde bir Mevlevi Mescidi yer almaktaydı.sonradan yıkılan bu mescidin kalıntıları üzerine,1848 yılında Hacı Osman Ağa tarafından bugünkü caminin ana binası inşa ettirilmiştir. İlk onarımı 1869'da olan yapıda ikinci esaslı onarım Mevlevi şeyhi olan Şeyh Cemal tarafından 1911 yılında yaptırılmıştır. Caminin bahçesinde, camiye adını veren ve 1470-1550 yılları arasında yaşadığı bilinen Mevlevi Şeyhi Hz. Şahidi'nin türbesi ile ilk mescidi kuran Şeyh Seyit Kemalettin' in mezarı bulunmaktadır. Caminin iç bölümü günümüzde de dervişlerin bir zamanlar halka halinde zikir yaptıkları haliyle aynen korunmaktadır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more