Sözcü Plus Giriş

Muharrem Erkek: Bir hukukçu olarak üzülüyorum, çok acı

Sözcü, attığı manşetler ve yazıları yüzünden 2 yıldır FETÖ’cü olmakla suçlanıp yargılanıyor. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yine duruşma vardı. Türkiye’deki gazeteciliğin geleceğini etkileyecek karar için duruşma 4 Eylül 2019 tarihine ertelendi. Duruşmaya takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise davayı ve Türkiye'deki yargı sürecini değerlendirdi.

Zeynep GÜRCANLI
15:23 -
Muharrem Erkek: Bir hukukçu olarak üzülüyorum, çok acı

“Silahların eşitliğinin sağlanamadığı bir yargıda bugün reformdan bahsedilmesi çok acı bir şey.” diyen Erkek “Neyi kast ediyorum işte bugün de görüyorsunuz. Savcıyla hakim yukarda aynı kürsüde yan yana oturuyorlar. İddia makamı ile karar organı yan yana oturur mu ? Aşağı inmesi lazım iddia makamının, savunma makamı ile karşı karşıya olması lazım. Dünyanın hiçbir çağdaş ülkesinde, sanıkla avukatının yan yana oturmadığı bir mahkeme kalmadı artık. Sanıkla avukatı yan yana oturur, dosyaları önünde olur, bir tanık dinlenirken o tanığa soru sorulacaksa birlikte karar verebilirler, birlikte bazı konuları mütalaa edebilirler. Avukatı ayrı yerde, sanık ayrı yerde” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek

Erkek “Sözcü davasındaki durumu tabir eder misiniz?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi;: “Sözcü davasında da sanıklar savunma yapıyorlar, yanında avukatı yok, avukatı ile bir irtibatı yok, bir masa yok önünde ayakta incecik bir kürsünün önünde dosyalarını koyacak yer yok. Dosyalar, kağıtlar yerlerde. Yerlerden topluyorlar savunma yaparken dosyasını belgesini. Bütün mahkeme salonları böyle Türkiye'de. Siz şimdi yargı reformundan bahsediyorsunuz, ne kadar trajikomik bir şey. Ya siz daha mahkeme salonlarında sanıkla avukatı yan yana oturtamıyorsunuz. Siz daha savcıyı yukarıdan hakimin yanından indiremediniz. Siz hangi yargı reformundan söz ediyorsunuz? Dünyada kalmadı artık bir şey ve yüksek yargı bunu görmüyor. Bunu görmeyen yüksek yargıçlar, bunu görmeyen Barolar Birliği Başkanı, külliyede alkışlıyorlar yargı reformu strateji belgesini. Bir hukukçu olarak üzülüyorum, çok acı. Pardon, Adalet Sarayı değil, adliye. Ya saray ne demektir ya? Her yerde var. Çanakkale Adalet Sarayı. Hayır, adliye yazacaksınız. Saray diyorsunuz işte görüyorsunuz savunmalarda durumu. İddia makamı Savcı bilgisayar makamının arkasına saklanmış, kimseyi görmüyor, yan dönmüş, bakmıyor bile avukatlara sanıklara. Karar organı ile yan yana. Sanık avukatı ile yan yana oturamıyor. Ayrı ayrı yerlerde irtibat bile kuramıyor. Adı adalet sarayı yazıklar olsun” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERSözcü'nün adalet arayışında son gelişme: Duruşma ertelendiSözcü'nün adalet arayışında son gelişme: Duruşma ertelendi
Son güncelleme: 15:24 14.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more