Sözcü Plus Giriş

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te başladığı ilk okulun adı nedir?

Hadi 19.30 ipucu sorusunu yayınladı. Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı... Dolayısıyla bu akşam ipucu sorusu Mustafa Kemal Atatürk'ten geldi. Peki Mustafa Kemal Atatürk'ün, Selanik'te başladığı ilk okulun adı nedir? İşte 23 Nisan Ailece Hadi ipucu sorusu...

17:48 -
Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te başladığı ilk okulun adı nedir?

23 Nisan Özel Ailece hadi bugün 19.30’da. Bugünkü ipucu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında. Daha küçük yaşta çok başarılı bir öğrenci olan Atatürk, eğitim öğretim hayatı boyunca yedi farklı okulda eğitim görmüştür. Peki Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te başladığı ilk okulun adı nedir?

19.30 AİLECE HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: Önce Mahalle Mektebi sonra Şemsi Efendi Mektebi

23 NİSAN HAKKINDA

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.1980 darbesi döneminde Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more