Mütalaa mahkemeden önce yandaş medyada!

Sözcü'ye yönelik susturma operasyonunda bugün yeni bir gelişme yaşandı. Savcının alelacele hazırladığı mütalaası hukuki itirazlara rağmen mahkemeye sunuldu. Henüz mütalaanın kabul edilip edilmeyeceği karara bağlanmazken Sabah Gazetesi, mahkemenin mütalaayı kabul ettiğini yazdı. Durumu eleştiren Avukat Celal Ülgen, mahkeme başkanına "Sayın Başkan siz bir gazete muhabiri değilsiniz" diye tepki gösterdi. Ülgen "Bu kararla Sözcü'ye 'Eğer siz etkin muhalefet yaparsanız; reisimize, cumhurbaşkanımıza, bizde o takdirde sizi perişan ederiz.' deniliyor. 'Sizi FETÖ'cülükle suçlarız' deniliyor. Ancak biz bu çemberi de yırtacağız. Nasıl seçimlerde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi alınmış ve çember yıkılmıştır, bu yargı çemberini de yırtacağız. Tıpkı FETÖ çemberini yıktığımız gibi." diye konuştu.

Duruşmada Celal Ülgen “Siz iddianameyi daha bize okumadınız. Esas hakkındaki mütalaa bize tebliğ edilmemiş olmasına rağmen bugün Sabah Gazetesi’nin internet sitesinde yayına girmiştir. Sayın Başkan siz kimsiniz? Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerisiniz. Siz bir gazetenin muhabirleri değilsiniz. Bunu soruşturun lütfen.” dedi. Mahkeme başkanı ise “Dün savcı bey yazılı mütalaayı verdi. Yazılı olarak UYAP sistemine yüklendi. Yani o konuda ben nasıl aldılar nasıl verdiler bilemem ben.” diyerek salonu terk etti. Bu esnada Avukat Ülgen “Bunları FETÖ’de de yaşadık” dedi.

“ETKİN MUHALEFET YAPARSANIZ SİZİ PERİŞAN EDERİZ” DENİLİYOR

Mahkemenin skandal kararını duruşma çıkışı da değerlendiren Avukat Celal Ülgen “Bu kararla Sözcü’ye ‘Eğer siz etkin muhalefet yaparsanız; reisimize, cumhurbaşkanımıza, bizde o takdirde sizi perişan ederiz.’ deniliyor. ‘Sizi FETÖ’cülükle suçlarız’ deniliyor. Ancak biz bu çemberi de yırtacağız. Nasıl seçimlerde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi alınmış ve çember yıkılmıştır, bu yargı çemberini de yırtacağız. Tıpkı FETÖ çemberini yıktığımız gibi.” diye konuştu.

SKANDAL MÜTALAADA NE VAR?

Alelacele hazırlanan ve Sözcü avukatlarının hukuki gerekçelerine rağmen kabul edilen mütalaada arkadaşlarımız; Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Yonca Yücekaleli hakkında ‘FETÖ/PDY’nin içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyasının ise savunması alınamadığı gerekçesiyle ayrılması talep ediliyor.

Sözcü davasında skandal karar: Savcının alelacele hazırladığı mütaalası kabul edildi İlginizi Çekebilir Sözcü davasında skandal karar: Savcının alelacele hazırladığı mütaalası kabul edildi