Sözcü Plus Giriş

Nerede oy kullanacağım? 2019 Mart yerel seçimi YSK seçmen sorgulama

Yerel seçimler yaklaşırken YSK’nın seçim için hazırladığı takvim ilerliyor. Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), mahalli idareler seçimi için askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirildi. YSK tarafından oluşturulan sistemle seçmen kayıtları kontrol edilebiliyor. YKS seçmen sorgulama sistemi birçok kişi tarafından kontrol ediliyor.

11:13 -
Nerede oy kullanacağım? 2019 Mart yerel seçimi YSK seçmen sorgulama

YSK seçmen sorgulama işlemi başladı ve devam ediyor. Mart 2019 yerel seçimlerinde nerede oy kullanacağını merak edenler YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır araştırıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, Türkiye’de mevcut seçmen sayısının 57 milyon 93 bin 985 olduğunu açıkladı. Aşağıdaki linkten YSK seçmen sistemine girerek seçmenlik bilginizi sorgulayabilirsiniz.

YSK SEÇMEN SORGULAMA

SEÇMEN LİSTELERİ İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK NASIL YAPILIR?

Bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

YSK seçmen sorgulama: Seçmenlere flaş uyarı geldi!

YATAĞA BAĞLI SEÇMENLERİN AYAĞINA SANDIKLAR GİDECEK

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olanlar, 17 Ocak’a kadar “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya 3Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibare yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu”nu doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına ya da ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere bağlı bulundukları muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabilecek.

Seçmenler bugünden itibaren YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more