Sözcü Plus Giriş

Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama ekranı! İşte oy kullanma yerleri…

Seçimlere kısa süre kala nerede oy kullanacağım sorusu önem kazanıyor. Partiler belediye başkan adaylarını belirledi. Muhtarlar seçim kampanyalarına başladı. 2019 yerel seçimleri 31 Mart Pazar günü yapılacak. Yerel seçimler ülkemizde her 5 yılda bir tekrarlanıyor. Aşağıda yer alan linke ilgili bilgileri girdiğiniz takdirde oy kullanacağınız sandığı öğrenebilirsiniz.

11:37 -
Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama ekranı! İşte oy kullanma yerleri…

31 Mart belediye seçimleri adım adım yaklaşıyor. Seçmenler nerede oy kullanacağını merak ediyor. Teknoloji sayesinde artık oy kullanacağımız sandığı öğrenmek için muhtarlığa gitmek zorunda değiliz. e-Devlet kapısı ve YSK’nın resmi internet sitesi aracılığı ile hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağımızı öğrenebiliyoruz. İşte YSK seçmen sorgulama ekranı…

31 MART SEÇİMLERİ YAKLAŞIYOR…

2019 Türkiye yerel seçimleri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimlerin belirleneceği seçimdir.Türkiye'de mahalli idareler ile mahalle/köy muhtarlıkları ve ihtiyar heyetlerinin seçilmesi amacıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci maddesi uyarınca, her beş yılda bir yapılan seçim son olarak 30 Mart 2014 tarihinde yapılmıştı.

YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI

YSK seçmen sorgulama ekranı: Nerede oy kullanacağım? TIKLA, ÖĞREN!

HANGİ KİMLİKLERLE OY KULLANILABİLİR?

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more