Sözcü Plus Giriş

Nota vermek ne demek? Diplomatik nota hangi durumlarda verilir?

İzlanda'da A Milli Takımımıza yapılan saygısızlık sebebiyle İzlanda’ya nota verileceği bildirildi. Diplomatik bir terim olan notanın ne anlama geldiği ve hangi hallerde verildiği vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Nota ne demek? İşte nota verme kavramının anlamı...

10:43 -
Nota vermek ne demek? Diplomatik nota hangi durumlarda verilir?

İzlanda ile yaşanan sıkıntı sonrasında Türkiye’nin İzlanda’ya nota vermesi gündeme geldi. Nota vermenin ne demek olduğunu merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. İşte nota ne demek sorusunun cevabı…

NOTA NE DEMEK?

Diplomatik nota, dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, iş birliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili olarak yolladığı yazılara denir.

DİPLOMASİDE NOTA TÜRLERİ

Sözlü Nota (Note Verbale): Üçüncü şahıstan üçüncü şahsa yazılan ve imza bulunmayan nota türüdür. Bu notalarda yalnızca paraf bulunur. Bilgi istemek üzere bir büyükelçilikten bulunduğu ülkenin Dışişleri Bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum ve bir ülke tarafından kabul edilen büyükelçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır.

Yazılı Nota (Note Signee): Birinci şahıstan birinci şahısa gönderilen ve gönderen tarafından imzalanan nota türüdür. Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır.

Son güncelleme: 12:12 10.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more