Notre Dame Katedrali nerede? İşte Notre Dame Katedrali tarihi…

Paris'te yer alan Notre Dame Katedrali içerisinde büyük bir yangın çıktı. İtfaiye ve tüm güvenlik güçlerinin seferber olduğu yangının çıktığı bina Paris'in simgeleri arasında yer alıyor. Peki, Notre Dame Katedrali nerede? İşte Notre Dame Katedrali tarihi...

Notre Dame Katedrali nerede? İşte Notre Dame Katedrali tarihi…

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Birçok tarihi roman, hikaye hatta filmlere ev sahipliği yapan Notre Dame Katedrali tarihi 12. yüzyıla dayanıyor. Kilisedeki bronz heykeller geçen hafta yenilenmek için kaldırılmıştı. Peki, Notre Dame Katedrali nerede?

NOTRE DAME KATEDRALİ NEREDE?

Notre Dame Katedrali, Paris, Fransa'da bulunan görkemli bir Katolik Katedrali'dir. Katedral, Ortaçağda inşa edilmiştir. Dünyanın en ünlü kilise binalarından biridir. Yükselen yapıları ve Gotik mimari yapısı son derece güzeldir.

NOTRE DAME KATEDRALİ TARİHİ

Notre Dame Katedrali'nin inşaatı 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır. Katedral 5,500 metrekarelik bir alanı kaplar. Baskın bir Fransız Gotik tasarımına sahiptir. Katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan iskeletlerdir. Sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller. Katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ'dan mobilyalar sergilenmektedir. Notre Dame Katedrali'nde on tane dev çan bulunmaktadır. Çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.

Notre Dame Katedrali dünyanın birkaç Gotik Katedrali'nden biridir. Katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. Notre Dame Katedrali, ‘Taçların Tacı' ve bir ‘Kutsal çivi' de dahil olmak üzere Katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor.

Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın! İlginizi Çekebilir Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın!