Nüvit Osmay’ın kurduğu okul hangisidir?

Eleq ipucu sorusu geldi. Her akşam saat 20.00'da yayınlanan canlı ve mobil bilgi yarışması Eleq 20 bin lira ödül verecek. Yarışmacılar merakla Eleq ipucu sorusunu ve yanıtını araştırıyor. Peki Nüvit Osmay'ın kurduğu okul hangisidir?

Nüvit Osmay’ın kurduğu okul hangisidir?

14 Nisan Eleq ipucu sorusu geldi. Her gün Instagram hesabından yayınlanan Eleq ipucu sorusu için şöyle denildi: Kişisel gelişim kitabı olan İnsan Mühendisliği’nin yazarı Nüvit Osmay’ın kurduğu okul hangisidir biliyor musunuz?”

NÜVİT OSMAY’IN KURDUĞU OKUL HANGİSİDİR?

CEVAP: Düşün Konuş Dinle (DKD) Okulu

NÜVİT OSMAY KİMDİR?

Nüvit Osmay 1910 yılında İstanbul’da doğmuştur. Makine mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Devlet Demir yollarında çalıştı. Devlet Demir yollarında emekli olduktan sonra Tübitak Bilim ve Teknik dergisinde editörlük yapmaya başladı.

Tübitak’tan yaş haddinden dolayı ayrıldı. Ölüm tarihi 1997 yılına kadar çeviri ve derlemeler yazdı. İnsan Mühendisliği ve Düşünce Atlası en popüler kitaplarındandır. Lise öğrencilerine yönelik bilimsel konularda yazılar yazdı. Bu bakış açısından dolayı popüler bilim yayıncılığının öncüsü oldu.

Yurtdışında olduğu dönemlerde Nüvit Osmay toplum önünde konuşmak üzerine kurslara katıldı. Türkiye’nin farklı kentlerinde bunun üzerine kurslar vermeye başladı. Topluma ve bilim adına bir çok yeniliğin öncüsü oldu.