Sözcü Plus Giriş

O seçimi kaybetti ama Türkiye onurlu bir adam kazandı

Çorum'un merkeze bağlı Büğet köyünde 31 Mart'ta iki adayın yarıştığı muhtarlık seçimini kazanan aday Saffet Kışla'nın "en az 6 aylık ikamet şartını" sağlayamaması üzerine mazbata, seçimi iki oyla kaybeden İsmail Akpınar'a verilmişti. Akpınar, başkasının kazandığı muhtarlığı yapmasının etik olmadığı gerekçesiyle istifa etmiş ve İlçe Seçim Kurulu köyde yeniden seçim yapılması kararı almıştı. Dün yeniden yapılan seçimde mazbatası iptal edilen Saffet Kışla tekrar muhtar seçildi. İsmail Akpınar ise Türkiye demokrasi tarihine geçen onurlu davranışıyla hafızalara kazındı. Akpınar, seçimin ardından "Daha önce 10 yıl muhtarlık yaptım. Mazbatayı alıp devam edebilirdim ama bunu kendime yakıştıramadım. Bunun ağırlığını, yükünü taşıyamazdım. Bu nedenle verdiğim karardan pişman değilim" dedi

Sozcu.com.tr
10:03 -
O seçimi kaybetti ama Türkiye onurlu bir adam kazandı

Çorum Merkeze bağlı Büğet köyünde 31 Mart 2019 gerçekleştirilen seçimde vatandaşlar, köy muhtarını belirlemek için sandık başına gitti. Seçim sonucunda iki dönemdir muhtarlık görevini sürdüren adaylardan İsmail Akpınar 143, Saffet Kışla 145 oy aldı.

Bunun üzerine Akpınar, Kışla'nın “en az 6 aylık ikamet şartı”nı yerine getirmediği gerekçesiyle Merkez İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Seçim kurulunun incelemesinde Kışla'nın, mahalli idarelerle ilgili yasadaki adaylığa ilişkin “En az 6 aydan beri o mahalle veya köyde oturmak” şartını yerine getirmediği belirlendi. Bunun üzerine seçim kurulu, en çok oyu alan ikinci aday konumundaki Akpınar'ın muhtar olmasına karar verdi.

Mazbatayı kabul etmedi istifa etti

İlçe Seçim Kuruluna giderek mazbatasını alan Akpınar, “Başkasının kazandığı muhtarlığı yapmasının etik olmadığı” gerekçesiyle aynı gün Çorum Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğüne giderek, azalarıyla görevlerinden istifa etti. İstifaların kabul edilmesinin ardından İl Seçim Kurulu tarafından Büğet köyünde 2 Haziran'da muhtarlık seçimi yapılması kararlaştırıldı.

“Devletin verdiği maaş da 5 yıl boyunca boğazımızdan geçmesin”

Akpınar, kararın ardından yaptığı açıklamada, “İki oyla da olsa seçimi kaybettik. Kaybettiğimiz için başkasının kazandığı muhtarlığı yapmak istemiyorum. Kendimiz kazanalım, kendimiz yapalım düşüncesindeyiz. Devletin verdiği maaş da 5 yıl boyunca boğazımızdan geçmesin. Kazandığımız muhtarlığı ve hak ettiğimiz maaşı alalım.” ifadesini kullanmıştı.

O seçimi kaybetti ama Türkiye onurlu bir adam kazandı

Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun kararı gereği Büğet köyünde ikamet eden seçmenler dün yeniden sandık başına gitti. 31 Mart’a göre daha yoğun ilginin olduğu seçimi onurlu davranışı ile Türkiye’nin gönlüne taht kuran İsmail Akpınar kaybetti. İlk seçimi de kazanan rakibi Saffet Kışla 162 oy alırken İsmail Akpınar 138’da kaldı.

“Verdiğim karardan pişman değilim”

Seçim sonuçlarının ardından düşüncelerini sorduğumuz İsmail Akpınar, “Bu sonuç halkın tercihidir, kararıdır. Halkın kararının üzerine bir karar da olmaz. Bu nedenle sonucu saygıyla karşılıyoruz. Kazanamadığım bir muhtarlığı sırf mazbata bana verildi diye yapmak istemedim. Daha önce 10 yıl muhtarlık yaptım. Mazbatayı alıp devam edebilirdim ama bunu kendime yakıştıramadım. Bunun ağırlığını, yükünü taşıyamazdım. Bu nedenle verdiğim karardan pişman değilim” dedi.

“Bu bir vicdan meselesi”

Akpınar ‘Koltuğu bırakmayan yenilgiyi kabul etmeyen siyasetçilere bir mesajınız var mı?’ sorusuna ise, “Bu bir vicdan meselesidir. İnsanın vicdanına danışması, şöyle bir oturup düşünmesi lazım. Vicdanı el veriyorsa devam etmemesi lazım. Bir seçime giriyorsunuz ve bir başkası kazandığı göreve devam etmek doğru değil. Çünkü vatandaş seni tercih etmemiş, kaybetmişsin. Vatandaş, 1 oyla da olsa 10 oyla da olsa senin yönetmeni tercih etmemiş. Böyle bir göreve devam etmek ahlaki olarak da vicdani olarak da doğru değil. Halkın iradesinin dışına çıkmak olur.” diye yanıtladı.

Son güncelleme: 11:51 03.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more