Sözcü Plus Giriş

Öğrencisini taciz eden firari öğretmenin davası devam ediyor

İstanbul’da özel bir anaokulda öğrenci olan E.K.’ya cinsel istismarda bulunduğu, darp ve hakaret ettiği iddia edilen firari yabancı kadın öğretmen Rebecca Kate R.’nin yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya hakkında yakalama çıkarılan öğretmen katılmadı.

12:44 -
Öğrencisini taciz eden firari öğretmenin davası devam ediyor

İstanbul Büyükçekmece’de özel bir anaokulunda, 4 yaşındaki kız öğrenci E.K.´ye 2019´un ocak ayında cinsel istismarda bulunduğu, darp ve hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan firari sanık  İngiliz kadın öğretmen Rebecca Kate R.´nin (49) yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi´nce görülen ikinci duruşmada mağdur çocuk E.K.´nin annesi, babası ve taraf avukatları katılırken, sanık Rebecca Kate R. yurtdışında olduğu için duruşmada yer almadı.

Duruşmada  E.K.´nin tedavisini yapan psikoloğun, çocuğun  “Akut stres bozukluğu” yaşadığına dair hazırladığı rapor okundu. Hakkında yakalama kararı bulunan firari sanık Rebecca Kate R’nin avukatının, müvekkilinin savunmasının yurtdışında alınması talebini reddetti.

49 yaşındaki Rebecca Kate R.

Annesi,  çocuğu İngilizce küfür edince, öğretmeninden şüphelenmiş ve emniyete suç duyurusunda bulunmuştu. Emniyette ifade veren  Rebecca Kate R. ise suçlamaları reddederek, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ve yurt dışına çıkış yapmıştı.

TACİZİN ARDINDAN AKUT STRES BOZUKLUĞU YAŞIYOR

Ailenin avukatı Sıddık Murat Matur, E.K.´nin tedavisini yapan uzman psikolog Ceyda Yılmaz Çetin´in hazırladığı raporu mahkemeye sundu. E.K.´nin yaşadığı olayların çocukta travmatik stres tepkileri yarattığını, yaşananlardan olumsuz etkilendiği belirtildi. Raporda E.K.´nin akut stres bozukluğu yaşadığı da aktarıldı.

11 YIL 6 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Rebecca Kate R. hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Basit yaralama” ve “Hakaret” suçlarından 5 yıl 9 aydan, 11 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İddianamede anasınıfı öğrencisi E.K’nin annesi E.K.´nin yanında İngilizce bir küfür ettiği, annesinin  bu küfrü nereden öğrendiğini sorduğu, E.K’nın da anasınıfı öğretmeninin sinirlenince kendisine böyle söylediğini, Rebecca Kate R.´nin kendisine vurduğunu, küfür ettiğini ve cinsel tacizde bulunduğunu söylediği yer aldı.

Bunun üzerine anne E.K. ve baba M.K. öğretmen hakkında şikayette bulundu.

ÖĞRETMEN İFADESİNDE REDDETTİ

Başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak ifadesi alınan öğretmen Rebecca Kate R. 2013 yılından beri okulda görev aldığını, sınıfta iki öğretmenin görev yaptığını ve sınıfta hiçbir öğretmenin tek başına bulunmadığını söyledi.

Rebecca Kate R. ifadesinde sınıfın boydan boya cam olduğunu ve dışarıdan içerisinin rahatlıkla görüldüğünü, çocukları kimsenin dövmediğini ve İngilizce küfürler öğretmediğini iddia ederek, suçlamaların hayal ürünü ve iftira olduğunu öne sürdü.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Rebecca R. Kate İngiltere´ye gitti. (DHA)

Son güncelleme: 12:47 26.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more