Sözcü Plus Giriş

Oyna Kazan ipucu: Bohemian Rapsody filminde Freddie Mercury’u canlandıran kimdir?

Oyna Kazan için kısa bir süre kaldı. 4 Mart günü saat 20:00'de başlayacak Oyna Kazan kopya paylaştı. İnstagram sayfasında paylaşılan soruda Bohemian Rapsody ve Freddie Mercury ismi geçiyor. Son dönemde sinemaya damgasını vuran Bohemian Rapsody filminden gelmesi beklenen sorusunun Freddie Mercury'ı kimin canlandırdığı sorulabilir. Peki, Bohemian Rapsody filminde Freddie Mercury'u kim canlandırdı?

18:19 -
Oyna Kazan ipucu: Bohemian Rapsody filminde Freddie Mercury’u canlandıran kimdir?

Oyna Kazan’ın 4 Mart günü saat 20:00’de başlayacak yarışması için kopya sorusu paylaşıldı. Oyna Kazan kopya soruda Oscar ödül törenine damga vuran Bohemian Rapsody ve Freddie Mercury ile ilgili geldi. Peki, Bohemian Rapsody filminde Freddie Mercury’u canlandıran kimdir?

OYNA KAZAN KOPYA (4 MART)

Bohemian Rhapsody, Queen grubuna, müziklerine, klişelere meydan okuyan ve kuralları yıkarak dünyanın en sevilen sanatçılarından biri haline gelen ikonik solistlerine bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Bohemian Rapsody filminde Freddie Mercury’u Rami Malek canlandırıyor.

BOHEMİAN RHAPSODY KONUSU

Film, Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin Londra’nın Wembley Stadı’nda gerçekleşen unutulmaz 1985 Live Aid konserine giden yıllarını konu ediyor.

Filmin prodüksiyon sürecinde yönetmen Bryan Singer, disiplinsiz hareketlerinden dolayı yönetmenlikten azledildi ve yerini Dexter Fletcher aldı. Ancak Amerikan Yönetmenler Birliği kurallarına göre filmlerde tek bir yönetmen adı verilmesi gerektiğinden Bryan Singer’ın adı yönetmen olarak filmde gösterildi.

FREDDY MERCURY KİMDİR?

Gerçek adı, Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury 5 Eylül 1946, Zanzibar’da doğdu.

Mercury, Hindistan Bombay’daki St. Peter yatılı okuluna gönderildi. Bu okulda piyano çalmayı öğrendi ve ilk grubu The Hectics’e katıldı. Çocukluğunun büyük kısmını Hindistan’da büyük annesi ve teyzesi ile geçirdi. Zanzibar’a dönmeden önce St. Mary’s Lisesi’nde eğitimini tamamladı. Zanzibar’daki 1964 devrimi nedeniyle, 17 yaşında iken ailesi ile birlikte Birleşik Krallık’a taşındılar. Ealing Art College’da Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı.

Freddie Mercury, geniş kitlelerce rock müziğin en büyük vokalistlerinden biri olarak kabul edildi. Freddie Mercury’nin normal konuşma sesi bariton aralığında olmasına karşın şarkı söylerkenki sesi tenor idi. Kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık 4 oktav idi (falsetto dahil). Vokal aralığa ilaveten Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle yorumladı. Ancak, ses tellerindeki nodüllerden rahatsız olması nedeniyle pek çok konserinde yüksek notaları düşürdüğü gözlemlendi.

Freddie Mercury, Queen’in “Greatest Hits” albümündeki 17 şarkının 10’unu yazdı. Bunlar arasında: “Killer Queen”, “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions” ve “Don’t Stop Me Now” gibi popüler şarkılar var. 1980’lerde Queen topluluğunun dört üyesi de şarkı yazarı olmasına rağmen Mercury’nin şarkılarında dikkati çeken en büyük özellik, rock, heavy metal ve disco gibi farklı tarzları harmanlayabilmesiydi. Bazı şarkılarının yapısı diğerlerine göre çok daha kompleks, bazılarınınki ise oldukça basitti.

Queen ile yaptıkları çalışmalara ilaveten Mercury “Mr. Bad Guy” (1985) ve “Barcelona” (1988) adlı iki de solo albüm çıkardı. “Mr. Bad Guy” daha çok pop ağırlıklı olup disko ve dans müziği tarzındaydı

Britanya’da albüm listelerinde 23 hafta kalmasına rağmen, Queen’in diğer albümlerine göre “Mr. Bad Guy” ın ticari anlamda pek de başarılı olmadığı söyleniyor. Buna karşın, 1993’te “Living On My Own”‘un bir remiksi Britanya listelerinde birinci sıraya yükseldi ve 13 hafta listede kaldı. Ayrıca Mercury’ye ölümünden sonra Ivor Novello Ödülünü kazandırdı Müzik eleştirmeni Albümde ağırlıklı olarak sintisayzır kullanıldı ve bu durum önceki Queen albümlerinin karakterinden çok farklıydı.

“Barselona”, Mercury’nin hayranlık duyduğu opera şarkıcısı Montserrat Caballé ile kaydedilmiş olup pop müzik ile operanın elementlerini içeriyordu. Caballé, albümün, kendi kariyerindeki en büyük başarılarından biri olduğunu söylemiş ve Mercury için: “O sadece bir pop şarkıcısı değil, bir müzisyen idi, piyanonun başına geçer ve beste yapmaya başlardı. Farklı müzik stillerini bir araya getirmenin yeni bir yolunu keşfetmişti. O bu işi yapan ilk ve tek kişidir.” şeklinde konuşmuştu. Eylül 2006’da, Birleşik Krallık’ta Freddie Mercury’nin 60. doğum günü şerefine, onun solo çalışmasını da içeren bir derleme albüm piyasaya çıktı. Albüm Britanya listelerine ilk 10’dan giriş yapmayı başardı.

Yıllar geçtikçe, Freddie Mercury’nin nadir bulunan solo albümleri daha da değer kazandı Örneğin, Barcelona albümündeki “Guide Me Home” şarkısının şu anki değeri yaklaşık £1,000 ($1,800) dır. Bir diğer değerli parça da, 1969’daki Beach Boys şarkısının 1973’teki tekrarı olan I Can Hear Music olup Larry Lurex sahne adı altında kaydedilmişti.

Son güncelleme: 20:45 04.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more