Sözcü Plus Giriş

Pastırma sıcakları ne zaman başlıyor? Pastırma yazı ne demek?

Pastırma sıcakları ya da diğer bir adıyla pastırma yazı havanın birdenbire sıcaklığını arttırmasıyla ortaya çıkar. Genelde sonbaharda görülen pastırma sıcakları ne zaman başlar merak konusu oldu. İşte, detaylı bilgiler...

10:33 -
Pastırma sıcakları ne zaman başlıyor? Pastırma yazı ne demek?

Sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı günler için denilen pastırma sıcakları yılda birkaç defa yaşanır. Genellikle Ekim ayında görülen pastırma yazı vatandaşların merak konusu oldu.

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN?

Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonuna doğru ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı günler için kullanılır.

PASTIRMA YAZI NE DEMEK?

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Son güncelleme: 13:39 08.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more