Pazarda Erdoğan’ı eleştiren kadın komşusunun evinde gözaltına alındı

İstanbul’un Çatalca'da pazar alışverişi yaparken çıkan tartışmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP’yi eleştiren 63 yaşındaki Dürdane Özselgin’in, kendisini şikâyet eden bir kadının ihbarı üzerine misafirliğe gittiği bir arkadaşının evinde jandarma tarafından gözaltına alındığını belirtti. Özselgin, sorgusunun ardından, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

İstanbul'un Çatalca’da pazar alışverişi yaptığı sırada tartıştığı bir kadına ‘Yediler yediler doymadılar. Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hâlâ AKP'ye oy veriyorsunuz' dediği iddia edilen 63 yaşındaki Dürdane Özselgin gözaltına alındı. Şikayet üzerine misafirliğe gittiği arkadaşını evinde gözaltına alınan Özselgin geceyi nezarette geçirdi. Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen ve dün akşam kendisine yemek verilmediğini, ‘getireceğiz’ denilen ilaçlarının getirilmediğini anlatan Özselgin, kendisini yalnız bırakmayan kamuoyuna teşekkür etti.

Özselgin, Gözaltı işlemi yapılmasının ardından baroya bilgi verilmesini söyleyerek avukat talep etti. Barış Yarkadaş’ın aktardığına göre polis durumu savcıya aktardı, savcı ise “Şüpheli, beş yılın altındaki suçlarda Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) talep edemez” yanıtını verdi.

Gözaltı işlemi bu yüzden Baro CMK'ye düşmedi. Dürdane Özselgin'in oğlu, Çatalca emniyetiyle konuşarak, gözaltı işleminin baroya bildirilmesini istedi. Polis ise “Savcı beyin talimatına aykırı bir şey yapamayız” yanıtını verdi.

“SAVUNMA HAKKI GASP EDİLİYOR”

Savcı'nın “Beş yıl altındaki suçlarda CMK avukatı istenemez” sözünün kanuna aykırı olduğunu ve böyle bir usulün olmadığını kaydeden Yarkadaş, 63 yaşındaki kadının savunma hakkının gasp edildiğini söyledi.

Pazarda yaşanan tartışmaya ilişkin de bilgi veren Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:  “Dürdane Özselgin'in oğlu Anıl'ın verdiği bilgiye göre, 63 yaşındaki kadının geceyi karakolda geçirmesine sebep olan söz ‘Yediler yediler doymadılar' Evet; pazarda yaşanan bir tartışmada söylenen bu söz yüzünden 63 yaşındaki bir kadın haksız ve hukuksuzca gözaltında…”

“KÜFRETMEDİM, ‘UTANMADAN HÂLÂ AKP’YE OY VERİYORSUNUZ’ DEDİM”

Dürdane Özselgin'in avukatı Ozan Büyük'e, “Pazarda tartıştığım bir kadına ‘Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hâlâ AKP'ye oy veriyorsunuz' dedim. İddia edildiği üzere kimseye küfretmedim, iftiraya uğradım” dedi. Gözaltına alınan Özselgin’in hakkında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada, “Çatalca İlçemizde 28.11.2019 tarihinde gözaltına alınan (D.Ö) adlı şahsın, bazı basın yayın organlarında yer alan “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdiği için gözaltına alındı” haber ve iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Çatalca İlçemizde 28.11.2019 Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı'nda (N.Y) adlı şahsa hakaretlerde bulunan ve başörtüsüne yönelik saldırı gerçekleştiren (D.Ö) isimli şahıs, aynı gün saat 22.00 sıralarında gözaltına alınmıştır. Şüphelinin gözaltına alınması ve yargı mercilerine sevki “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve hakaret” suçları olup, çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...