Sözcü Plus Giriş

Peribacaları’ndaki otel inşaatı durduruldu

Sözcü'nün 'Buna kim izin verdi?' başlığıyla manşetine taşıdığı Nevşehir Göreme'deki otel inşaatıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Bakanlıktan yapılan açıklamada inşaatın durdurulduğu ifade edildi.

15:30 -
Peribacaları’ndaki otel inşaatı durduruldu

Yılda 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, Mesit mevkisindeki Müze Yolu üzerinde peribacalarının bitişiğine yaklaşık 2 ay önce otel inşaatına başlandı. İş insanı M.K. tarafından yaptırılan ve 5 ayda tamamlanması planlanan, yan yana 2 binadan oluşan otel inşaatı, görenlerin tepkisini çekti.

SÖZCÜ’nün Yavuz Alatan imzasıyla manşete taşıdığı otel inşaatıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Nevşehir ili, Göreme beldesinde otel inşaatı yapıldığına dair haberlerin basına yansıdığı hatırlatılarak şöyle denildi: “Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada, 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur.”

Peribacaları’ndaki otel inşaatını Sözcü manşetine taşımıştı

NE OLMUŞTU?

Kapadokya bölgesinde, Mesit mevkiindeki Müze Yolu üzerinde peribacalarının yanında yaklaşık 2 ay önce otel inşaatına başlandığı ortaya çıkmıştı.

İş adamı M.K. tarafından yaptırılan otelin 5 ayda tamamlanması planlanıyordu. Yan yana 2 binadan oluşan ve kaba inşaatı devam eden otel, görenlerin de tepkisini çekti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Bir turizm beldesi Göreme rant uğruna katlediliyor. Buna izin veren Göreme Belediyesi, Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduk. Cezası 2-5 yıl hapistir” dedi.

BU YAPININ ONAYI ALINDI

Konuyla ilgili olarak Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, “Burası imar planı içindedir. İmar planı uygulanırken yetkili kurum ve kuruluşlarca da bu yapı planı onaylanmıştır” açıklamasında bulundu.

Otelin sahibi M.K ise “Biz bu inşaata başlamadan önce tüm mercilerden gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurumuzu yaptık ve inşaata başladık” diye konuştu.

Son güncelleme: 16:22 13.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more