Sözcü Plus Giriş

Pilotlar günü tarihi ve önemi nedir? İşte en güzel pilotlar günü mesajları

Ulaşım kolunun en önemli unsurlarından birisi olan hava yollarının etkin çalışanları pilotlar için önemli gün olan 26 Nisan Pilotlar Günü coşkuyla kutlanıyor. Pilot yakınlarının bu özel gününü kutlamak isteyenler pilotlar günü mesajlarını araştırıyor. İşte 26 Nisan Pilotlar Günü kutlama mesajları ve pilotlar gününün tarihi, önemi...

10:19 -
Pilotlar günü tarihi ve önemi nedir? İşte en güzel pilotlar günü mesajları

Bugün 26 Nisan Pilotlar Günü kutlu olsun. Tarihi 1912 yılına kadar dayanan pilotlar günü coşkuyla kutlanıyor. Pilot yakınları bu özel günü kutlamak için pilotlar günü mesajlarını araştırıyor. Peki pilotlar gününün tarihi ve önemi ne? İşte 26 Nisan Pilotlar Günü kutlama mesajları ve sözleri…

DÜNYA PİLOTLAR GÜNÜ MESAJLARI

-Bütün pilotların Dünya Pilotlar Günü’nü kutlar, emniyetli uçuşlar dilerim.

-Yüksek stres altında ve saat mevhumu olmaksızın çalışan, gökyüzünü evi bilen pilotların Dünya Pilotlar Günü’nü kutlarız.

-Her gün yüz binlerce insanın güvenle dünyanın her yerine ulaşmasını sağlayan pilotlar tartışmasız havacılığın en önemli öğelerindendir. Pilotlar gününüz kutlu olsun.

DÜNYA PİLOTLAR GÜNÜ TARİHİ

Türk teyyaresi ile uçan ilk Türk savaş pilotu olma unvanına sahip ve 1 numaralı Lisans sahibi olan Mehmet Feza Evrensev'in Türkiye semalarındaki ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 26 Nisan tarihi yaklaşık 15 yıldır “Türkiye Pilotlar Günü” olarak kutlanmaktaydı. 2013 yılı Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) Olağan Kongresinde Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA)'nin yaptığı teklif uygun görüldü ve 2014 yılından itibaren 26 Nisanda küresel düzeyde “Dünya Pilotlar Günü” olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

DÜNYA PİLOTLAR GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

“Dünya Pilotlar Günü, ilk kez 2014 yılında öneri sahibi ülke sıfatı ile TALPA'nın ev sahipliğinde İstanbul'da kutlanmıştır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more