İftar saatleri: İftar saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara ve tüm iller için Ramazan imsakiyesi…

Oruç ibadetini yerine getirmek için iftar sofrasına oturacak olan vatandaşlar iftar saatlerini merak ediyor. Diyanet Ramazan imsakiyesine haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki mesafe 1,5 saate yakın bir saat farkı yaratmaktadır. Bu nedenle iftar, sahur ve imsak vakitleri ilden ile hatta aynı ilçeleri arasında bile farklı olabilmektedir. Merak edilen iftar saatlerini haberimizde bulabilirsiniz. İşte 2019 Ramazan imsakiyesi...

İftar saatleri: İftar saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara ve tüm iller için Ramazan imsakiyesi…

Camiler mahyalarla süslendi, iftar çadırları kuruldu, oruç tutanlar iftar vaktini bekliyor. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin iftar saatlerini merak ediyor. Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır. İşte iftar ve sahur vakitleri…

İFTARA KAÇ SAAT KALDI?

2019 İFTAR SAATLERİ | İL İL İFTAR VAKİTLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL İFTAR SAATLERİ

ANKARA İFTAR SAATLERİ

İZMİR İFTAR SAATLERİ

BURSA İFTAR SAATLERİ

ANTALYA İFTAR SAATLERİ

İFTAR DUASI

Bismillahirrahmanirrahim
Allah'ım. Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana sığındım. Senin rızkınla orucumu açtım. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Eyy bağışlaması bol Rabbim. Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter.
AMİN.

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...