Ramazan ne zaman başlayacak? İşte Ramazan’ın başlangç tarihi ve ilk oruç günü…

Ramazan ayı bu yılda güzelliklerle eda edilecek. Peki Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Rahmet kapılarının sonuna kadar aralandığı Ramazan Ayı adım adım yaklaşırken bir ay boyunca oruç tutacak olan müminler ilk oruç tarihini araştırıyor. İşte 2019 Ramazan tarihi ve merak edilenler...

Ramazan ne zaman başlayacak? İşte Ramazan’ın başlangç tarihi ve ilk oruç günü…

Ramazan’ın başlangıcı, bitişi ve kadir gecesi tarihi araştırılırken önem taşıyan tarihler haberimizde yer alıyor. İslam alemi bir Ramazan’a daha hazırlanırken Ramazan ayının tam olarak ne zaman başlayacağını ilk orucun ne zaman tutulacağını araştırıyor. İşte rahmet ayı Ramazan hakkında ayrıntılar…

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NE ZAMAN BİTECEK?

Ramazan’ın 1. günü ise 5 Mayıs 2019 pazar günü başlayacak. 4 Haziran, Salı 2019 günü ise son gündür.

Ramazan ne zaman başlayacak? 11 ayın sultanı geliyor… İlk oruç ne zaman? İşte Ramazan’ın başlangıç tarihi!

SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet Ramazan ayında sahura kalkmak ile ilgili merak edilenlere açıklık getirdi:

“Sahura kalkmamak ‘günah' değil. Ama sahur'a kalkmak ve sahur yapmak çok büyük sevap” denildi. Sahur'da bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmanın iyi olacağı söyleniyor. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler. Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder.”

ANKARA’DA PİDE FİYATI BELLİ OLDU

Artık Türkiye’de ürünlere zam yapılırken hem ürünün gramajı düşürülüyor, hemde fiyat artışı yapılıyor. Ankara’daki pide fiyatları ile ilgili vatandaşa bir iyi haber bir de kötü haber geldi. İyi haber; pidenin gramajı değişmedi geçen yıl ki gibi 275 gramdan satışa sunulacak. Kötü haber ise geçen sene 2 lira olan pidenin fiyatı 50 kuruş zamlandı. Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, ramazan pidesinin fiyatının da 2,5 lira olacağını söyledi.