Sözcü Plus Giriş

Ramazan ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte tarih

Ramazan ayının anlam ve önemi Kur'an'ı Kerim'de birçok kez dile getirilmiştir. İslam'ın beş şartından biri olan oruç ibadeti Ramazan ayında Müslümanlara farzdır. Namazın, orucun, sevginin, bereketin, yardımlaşmanın iç içe geçtiği Ramazan ayı sevinç ve heyecan içinde bekleniyor. Peki 2019 Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak? 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece ilk sahur yapılacak ve 6 mayıs günü ilk iftar açılacak.

Güncellenme: 13:34, 01/05/2019
Ramazan ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte tarih

On bir ayın sultanı Ramazan ayı için kısa bir süre kalmasıyla Müslümanlar, Ramazan ayının başlayacağı günü araştırıyor. Ramazan ayında milyonlarca müslüman ilk sahur vakti ile oruç tutmaya niyetlenecek ve ilk iftar vakti ile birlikte de orucunu açacak. Peki huzur ve bereketin en çok hissedildiği mübarek Ramazan ayı ne zaman başlayacak? 2019’da ilk oruç ne zaman tutulacak? 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece ilk sahur yapılacak ve 6 mayıs günü ilk iftar açılacak.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? İLK ORUÇ NE ZAMAN?

5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece ilk sahur yapılacak ve 6 mayıs günü ilk iftar yapılacak.

3 Haziran Pazartesi ise Ramazan Bayramı arefesidir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Bu yıl Kadir Gecesi 31 Mayıs Cuma gününe denk geliyor.

RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan Bayramı tatili 3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00'te başlayıp 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecek.

RAMAZAN BAYRAMI'NDA KAÇ GÜN TATİL YAPACAĞIZ?

Cumhurbaşkanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Ramazan Bayramı tatiline ilişkin gönderilen idari izin yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Ramazan Bayramı tatili 3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te başlayıp 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecektir. Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür. İdari izin süresince görevli olanlara herhangi bir fazla ödemede bulunulmayacak ancak kullanmadıkları idari izinleri, idarenin uygun gördüğü zamanlarda kullandırılabilecektir.”

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

Yayınlanma Tarihi:08:38,