Reina saldırganını aramadan gönderdiği iddia edilen iki polise beraat

Reina saldırısı sonrası saldırgan Abdulkadir Masharipov’u iki ayrı noktada durdurdukları halde kimlik kontrolü ve üst araması yapmadıkları iddia edilen iki polis, atılı suçu işlediklerinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Reina saldırganını aramadan gönderdiği iddia edilen iki polise beraat

Ocak 2017'de Beşiktaş'taki gece kulübü Reina'da yeni yıl kutlamaları sırasında terör örgütü İŞİD üyesi Abdulkadir Masharipov'un gerçekleştirdiği katliamda 39 kişi hayatını kaybetmiş, 70 kişi de yaralanmıştı.

ÜST ARAMASI YAPMADIKLARI İDDİA EDİLMİŞTİ

Saldırıdan sonra incelenen güvenlik kameralarında mekandan ayrılan saldırganın, iki ayrı noktada iki polis tarafından durdurulduğu ancak, üst araması ve kimlik kontrolü yapmadan gitmesine izin verdikleri iddia edildi. Görevi ihmal suçlamasıyla 3 aydan 1 yıla kadar hapsi istenen iki polisin yargılandığı davada karar çıktı.

Reina saldırganını aramadan gönderdiği iddia edilen polisler hakim karşısında İlginizi Çekebilir Reina saldırganını aramadan gönderdiği iddia edilen polisler hakim karşısında

SANIK POLİSLER SUÇLAMAYI KABUL ETMEMİŞLERDİ

Önceki duruşmada ifade veren sanık polis Süleyman G., “Eşgal 25 yaşlarında beyaz tenli, beyaz gömlekli, beyaz bereli ve siyah pantolonlu olarak tarif edildi. Bu tarife uyan hiçbir kimseye denk gelmedim” demişti.

Diğer sanık Akif A., ise, Ortaköy’de gezerken Reina saldırısını öğrendiğini anlatarak, ” Reina içindekilerin bir kısmı ilk etapta kapılardan çıkmıştı. Kalan kişiler de yaralı olsalar dahi üstleri arandıktan sonra polis memurları eşliğinde çıkarıldı. Saldırıyı gerçekleştiren kişiyi durdurup durdurmadığımı, üst araması ve kimlik kontrolü yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Bana gösterilen videodaki kişinin ben olup olmadığımı bilmiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” ifadesinde bulunmuştu.

BİLİRKİŞİ TESPİT YAPAMADI

İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada söz alan sanık avukatı Faruk Emre Akın, “Dosyaya ulaşan bilirkişi raporu lehimizedir. Görüntülerdeki kişinin müvekkilim Süleyman G., olduğu iddia edilmişti. Ancak, raporda müvekkilime ve diğer sanığa ilişkin tespit yapılamadığı belirtildi. Müvekkilimin olay yerinde olduğuna dair ve atılı suçu işlediğine dair hiçbir delil yoktur. Beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme iki polis için de, atılı suçu işlediklerinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.