Sözcü Plus Giriş

Rize’de 1 kişi sel sularına kapılarak kayboldu

Rize’de etkili olan şiddetli yağış sonrasında Salarha beldesinde bir araç dere taşması sonucunda sele kapıldı. Araçta bulunan 2 kişi kurtarılırken, 1 kişi sel sularında kayboldu. Derenin sularına kapılarak kaybolan vatandaşın Hüseyin Çap olduğu öğrenildi.

00:56 -

Rize'de akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Salarha beldesinde bir araç derenin taşması sonucunda sel sularına kapıldı. Araçtaki 2 kişi kurtarılırken, 1 kişinin sel sularına kapılarak kaybolduğu iddia edildi. Kaybolan vatandaş için arama çalışmaları başlatıldı.

Yollar göle döndü

Olay anını gören Dinçer Topal isimli vatandaş yaptığı açıklamada, “3 araba peş peşe gidiyordu. Bir tanesi sola doğru yanaştı iyice. Bağırdık. Aracı yola almaya çalışıyordular. Su bir anda geldi aldı onu. İki kişiyi kurtardık, bir kişiyi su aldı. Araçtakileri kurtardık. Aracı gördük, bağırdık. Bir kişi aracı dayanıyordu. Su baya artmıştı. Aracı kurtarmak için dayanırken çukura düştü. Suya kapılarak, su aldı getirdi onu. Sadece kafasını gördüm.” dedi.

‘3 SAATTE METREKAREYE 120 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ’

Rize Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, meydana gelen sel felaketinin ardından Salarha Beldesi'nden yaptığı açıklamada son 3 saatte bölgede metrekareye 120 kilogram yağmurun düştüğünü ifade etti.

Sel suları önüne gelen her şeyi sürükledi

Dalkıran gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gün içerisinde yoğunlaşan bir kuvvetli yağış gerçekleşti. Son 3 saatte metrekareye 120 kilogram yağış düştüğünü biliyoruz. Saat 22.00 sularında 3 vatandaşımızın bulunduğu bir araçtan iki vatandaşımız kurtuldu, bir vatandaşımızın da sel sularına kapıldığına dair teyide ihtiyaç bir bilgi var elimizde. Arama kurtarma ekiplerimiz vatandaşımızı hemen aramaya başladı. Yollarda meydana gelen kapanmalara müdahale ettik. Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmasını istiyoruz.”

İçinde 3 kişinin bulunduğu otomobil sel sularına kapıldı. Otomobildeki 2 kişi kurtarılırken Hüseyin Çap sel sularına kapılarak kayboldu

SULARA KAPILARAK KAYBOLAN VATANDAŞIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Mahsur kaldığı otmobilden kurtarılmaya çalışılırken sel sularına kapılıp kaybolan vatandaşın Hüseyin Çap olduğu öğrenildi. Bölgede çok sayıda polis, 112 Acil Servis, Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) ile Rize Belediyesi ekipleri Hüseyin Çap’nu arama çalışmalarını sürdürüyor. Hüseyin Çap'ın yakınlarının bekleyişi ise sürüyor.

Hüseyin Çap'ın yakını Servet Yetir, selden yarım saat önce Çap ile görüştüğünü belirterek, “Olaydan yarım saat önce kendisiyle görüştük. Gitme demiştik ona. Amcasının oğullarıyla beraberdi. Bir anda internette sel haberi gördük, 1 kişi kayıp. Biz de köye çıktığını biliyorduk, tereddüt ettik ve aradık telefonuna ulaşamadık. Amcasının oğlunu aradık onun telefonu da çaldı cevap vermedi. İnternette kendi ismini görünce karakola gittik.

Şimdi sabahtan beri burada arama çalışmaları devam ediyor. Allah razı olsun AFAD, UMKE hepsi bir yerden arıyor. Allah'tan umudumuzu kesmiyoruz, inşallah bulacağız onu” dedi. Rıfat Çap ise, “Akşamki duyumumuza göre ırmakların suları yola taştı. Araba asfaltın üstünden geçmek üzereyken sürüklenmeye başladı. Bu da arka kapıyı açınca dereye doğru düştü dediler bize” ifadelerini kullandı.

AFAD, UMKE ve Rize Belediyesi’ne bağlı ekiplerin Hüseyin Çap’ı arama çalışmaları devam ediyor.

AFAD MÜDÜRÜ: ARACI KURTARMA TELAŞINA DÜŞMÜŞLER

AFAD İl Müdürü Şakir Kurk ise yan derelerin yola taştığını belirterek otomobilleri ile 3 kişinin ısrarla yoldan geçmeye çalıştığını söyledi. Kurk, “3 kişi araçla sürüklenmeye başladı. Bu sırada aracı kurtarma telaşına kapıldılar. Araçtan çıkan vatandaşımızın biri sel sularına kapıldı. Arama çalışmalarına devam ediyoruz. 25 kişilik arama kurtarma ekibimiz, sivil halkımızla arama çalışmalarını sürdürüyoruz. Yağışlar ağırlıklı sahil kesimi etkiledi. Yaklaşık denizden 15 kilometre içeride etkili oldu . 4 saatte metrekareye yaklaşık 120 kilogram yağış düştü. Yağışlar yine aralıklarla devam edecek” dedi.

`DİZ SEVİYESİNDEN FAZLA SU SÜRÜKLER´

Vatandaşları sel ve heyelanlara karşı uyaran Kurk, “Selde diz seviyesine gelen suların bile araçları ve insanları sürükleyebileceği bilinmeli. Bunu defalarca sosyal medya ve basın yoluyla anlattık. Özellikle sel sularına direnmemek,  tedbir almak, sağlam bir yerde yağmurun geçmesini beklemek lazım.  Burada maalesef böyle bir talihsiz olay oldu. Çalışmalar sabah gün ağarması ile başladı. Gece 02.00’ye kadar aramalarınızı yapmıştık. Şimdi tekrar derenin karşısından ekiplerimiz dikkatli bir şekilde aramalarını yapıyorlar. Bu parkur denize 6 km mesafede olduğundan dalgıçlarımız, deniz polisimiz sahil güvenlik botları da denize taramalar yapıyor. Yolda bulunan hidroelektrik santralinin baraj kapaklarını açtık. Vatandaşın denize gitmiş olabileceği düşünüyoruz” dedi.

O ANLAR KAMERADA

Öte yandan kentte şiddetli yağış sonrası Salarha Deresi’nin taştığı anlar da anbean kameralara yansıdı. Bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde; karayolundan akan derenin sürücülere zor anlar yaşattığı görüldü. Otomobilleri ile ilerlemeye çalışan sürücüler yoldan çıkarak güvenli alanlara ulaşmaya çalıştı. Bir kişinin cep telefonu ile kaydettiği görüntülerde ise yolda kalan sürücünün otomobilini kurtarmaya çalıştığı anlar yer alıyor. Görüntülerde; otomobilini kurtaramayan Hüseyin Çap´ın ise o esnada sulara kapıldığı görülüyor.

SAĞ KURTULACAK DİYE UMUDUM YOK

Rize'de sele kapılarak kaybolan Hüseyin Çap’ın eşi Fatma Çap, olay yerinde bekleyişini sürdürüyor. Acılı eş Fatma Çap, “Akşam eşimle görüştüm. ‘Köye çıkma gel merkezde kalalım’ dedim. O arkadaşları ile köyde kalacağını söyledi. Sonra ‘çok yağmur yağıyor, gel çıkma’ dedim ama o yoldaydı. Sonra aradım ama ulaşamadım, yanındaki arkadaşını aradım. Onun telefonu çalınca eve çıktılar sandım. Sonra ‘kayboldu’ diye sosyal medyada baktık ismini yazdılar. ‘Sağ kurtarılacak’ diye umudum yok. Dere çok yüksek. Cenazesine ulaşmak istiyoruz” dedi.

Son güncelleme: android-time 11:10 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more