Saadet Partisi Ordu Belediye Başkan adayı İdris Naim Şahin kimdir?

İdris Naim Şahin'in Ordu Belediye Başkanlığına adaylığı hangi partiden olacak merak ediliyor, konuya ilişkin birçok iddia ortaya atılıyordu. Eski AK Partili olan İdris Naim Şahin birçok görevde bulunmuş, İçişleri Bakanlığı yapmıştı. İdris Naim Şahin'in adaylığı Saadet Partisi'nde gerçekleşti. Seçilip seçilmeyeceği ise merak konusu. İşte İdris Naim Şahin'in hayatı hakkında merak edilenler...

Saadet Partisi Ordu Belediye Başkan adayı İdris Naim Şahin kimdir?

İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956, Ünye’de doğdu. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ordu İl Maiyet Memurluğu'nu müteakip 1980 yılında Kaymakam oldu. Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekani, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı ilçelerinde kaymakamlık yaptı. TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını bitirdi. 1989 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi oldu.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı. Belediye'nin personel, idari, hukuki, sosyal ve kültürel hizmet birimlerinin yönetiminde bulundu. 1999 yılından itibaren İBB Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

İOOHDK Üyeliği, Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Ordulular Birliği Hizmet Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelik ve yöneticilik yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı ve 2001-2011 yılları arasında genel sekreterlik görevini yürüttü.
3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri’nde İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 24. Dönem Ordu milletvekili olarak tekrar TBMM’ye girdi. Seçimlerden hemen sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 24 Ocak 2013 tarihinde Kabine revizyonu ile Başbakan tarafından görevinden alındı. Yerine İstanbul eski Valisi ve Ak Parti Mardin milletvekili Muammer Güler getirildi. Evli ve altı çocuk babasıdır.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını (17-25 aralık Operasyonu) takip eden istifaların ardından 25 Aralık 2013 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilliği görevinden istifa etti. İstifasından sonra “Emniyet ve yargı personeline yapılan uygulamalar, değerlendirmeler akıl, hukuk ve adalet anlayışıyla izah olunamamaktadır. Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum.” açıklamasını yaptı.

2019 Türkiye yerel seçimleri’nde İYİ Parti’nin Ordu Büyükşehir Belediye başkan adayı olduğu açıklandı.Ancak daha sonrasında İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun yaptığı açıklamada zaman darlığı ve hızlı hareket etmek mecburiyetinde bulunmamız hali, arzulanan bu adaylığın gerçekleşmesini mümkün kılmadı. dedi. Bu gelişmelerin ardından Şahin Saadet Partisi’nden Ordu Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olduğu açıklandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...