Sabah namazı saat kaçta? İl il imsak vakitleri: 2019 Ramazan imsakiyesi…

Müslümanlar için farz olan ibadetlerden birisi namazdır. Günün ilk namazı olan sabah namazı da imsak attıktan sonra kılınır. 11 ayın sultanını ibadetlerle geçirmek isteyenler sabah namazı saat kaçta okunacak merak ediyor. Peki sabah ezanı ne zaman, saat kaçta okunacak? İşte il il imsak vakitleri…

Sabah namazı saat kaçta? İl il imsak vakitleri: 2019 Ramazan imsakiyesi…

Namazların en kısası olan, 4 rekatlı sabah namazı aynı zamanda da günün ilk namazıdır. Güne ibadetlerle başlamak ve bin aydan daha hayırlı kabul edilen Ramazan ayını ibadetlerle geçirmek isteyenler internetten namaz vakitlerini, ezan saatlerini araştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen namaz vakitleri içerisinde il il imsak vakitleri yer alıyor.

İL İL İMSAK VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL İMSAK VAKTİ

ANKARA İMSAK VAKTİ

İZMİR İMSAK VAKTİ

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...