Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı ne zaman? İşte, İl il namaz | ezan vakitleri…

Berat Kandili'nin geride kaldığı, Ramazan ayına ise kısa süre kala ibadetlerine ağırlık veren vatandaşlar namaz | ezan vakitleri ne zaman merak ediyor. İslamın direği olarak kabul edilen namaz günde 5 vakit Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olarak kılınıyor. İşte il il namaz vakitleri...

Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı ne zaman? İşte, İl il namaz | ezan vakitleri…

İslamın beş şartından namaz vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirleniyor. Diyanet'in resmi internet adresinden il il namaz vakitlerini öğrenmek mümkün. Namaz ibadeti, kulu Allah'a en çok yaklaştıran ibadetlerden biridir. İşte il il namaz/ezan vakitleri…

İL İL NAMAZ/EZAN VAKİTLERİ

NAMAZ NEDİR?

Namaz, İslam'ın şartlarından biri olarak kabul edilen bir ibadet. Kur'an'da günün belli vakitlerinde abdestle birlikte duaya kalkılması ifadesi bulunur. Kur'an’a göre namaz Allah'ı anarak teslimiyetin gösterildiği bir arınma biçimi ve İbrahim'e öğretilen bir ibadet şeklidir.

Türkçe’ye namaz olarak tercüme edilen salât, Arapça’da “duâ etmek, övmek, tâzim etmek” gibi anlamlara gelir. Allah namazı elli vakit olarak farz kılmış, sonra onu bir gün ve gecede yani 24 saatte beş vakte indirmiştir. Namaz, fiiliyatta beş olmakla birlikte mizanda ellidir.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Şüphesiz ki Ben; Allah’ım! Benden başka hiç bir ilâh yoktur. Öyleyse Bana ibadet et ve Beni anmak için namaz kıl!” (Tâhâ, 14)

“Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin, hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac, 77) Âyetleri, namazın ehemmiyetinin yanı sıra mânâsını da göstermektedir. Namaz, yüce Allah ile bir buluşma ve O’na münâcât haline etmektir.