Sözcü Plus Giriş

Bin 200 öğrencili okul sahibinden habersiz satılığa çıkarılmış!

İzmir Karşıyaka’da bir emlak alım-satım sitesindeki ilanı görenler büyük şaşkınlık yaşadı. İlanda, 'İzmir Karşıyaka Mavişehir’de satılık 8 katlı okul' başlığıyla 7 yıllık kira sözleşmesi olan bir okulun bin 200 öğrencisiyle birlikte 33 milyon liraya satışa çıkarıldığı duyuruldu. Mülk sahibi ise binanın satılık olmadığını belirterek, emlakçıyı suçladı. Mülk sahibi açıklamasında "İnternetteki ilanı bizim bilgi ve onayımız olmadığı halde yayınlamıştır" ifadesine yer verdi.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
13:40 -
Bin 200 öğrencili okul sahibinden habersiz satılığa çıkarılmış!

İzmir'in Karşıyaka İlçesi Mavişehir Mahallesi'nde, 54 derslik ve bin 200 öğrencisi bulunan 8 katlı okulun satış ilanını görenler büyük şaşkınlık yaşadı. Aylık 151 bin lira kirasının olduğu belirtilen okulun 7 yıllık kira sözleşmesi bulunuyor.

OKULUN 7 YILLIK KİRACISINI ÇIKARTMAMAK ŞARTIYLA…

Sitedeki satış ilanında, “İzmir Karşıyaka Yalı Mahallesi Mavi Şehir’de 8 katlı okul binası satılıktır. Toplam kapalı alanı 10 bin 800 metrekare fakat kapalı alan 13 bin metrekareye çıkıyor. Şu an halihazırda 7 yıl sözleşmeli kiracısı var. Kirası 151 bin lira + KDV. Okul 54 derslikten oluşmakta, bin 200 öğrenci kapasitelidir. Ayrıca okulun, fizik kimya laboratuvarları, yüzme havuzu, konferans salonu, spor salonu, sanat atölyeleri ve 600 kişilik yemekhanesi mevcuttur” bilgilerine yer verildi.

Binanın satışına aracı olan emlakçı Adem Kıral bina sahibinin kiracının çıkartılmaması şartıyla satış yapmak istediğini, başka amaçla kullanılamayacağını belirtti.

MÜLK SAHİBİ EMLAKÇIYI SUÇLADI!

Binanın mülk sahibi olan Yaman Otelcilik Turizm Tic.A.Ş. adına yazılı bir açıklama yapan Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Hayat Atasoy ise emlakçıyı suçladı. Haberle ilgili yazılı bir açıklama yapan Atasoy ”
Okulun satılık olduğu ile ilgili haber doğru olmadığı gibi, haberinizde yer alan emlakçı ile herhangi tanışıklığımız dahi bulunmamaktadır. İnternetteki ilanı bizim bilgi ve onayımız olmadığı halde yayınlamıştır. İlanı fark etmemiz ile kendisini uyarmış ve ilanını kaldırmasını sağlamıştık. Okulun satılık olduğu haberiniz asılsızdır” ifadelerini kullandı.

“ŞERH KONULDUYSA KİRACIYI ÇIKARTAMAZ”

İlan ile ilgili konuşan Avukat Sıtkı Celal Hasdemir, yeni mal sahibi tarafından kiracının çıkarılıp çıkarılamayacağı konusunda şerhe bakılması gerektiğini kaydetti. Hasdemir, “Eğer bina ile ilgili normal sözleşme dışında tapu üzerine ‘Kira sözleşmesi boyunca okul olarak kullanılacak bu binadaki kiracı çıkartılamaz’ şeklinde bir şerh konulduysa çıkarmak neredeyse imkansız hale gelir. Eğer böyle bir şerh yoksa bina normal kira sözleşmesiyle kiralandıysa binanın yeni sahibi noter aracılığıyla protesto çekerek ‘Binanın yeni sahibiyim ve 6 ay sonunda sözleşmeniz sona erecektir. 6 ay sonra binayı boşaltmanız gerekiyor” diye ihtar çekerse o zaman kiracı çıkmak zorunda kalır. Bu durumun çok iyi araştırılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 15:58 26.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more