Sahte kimlikle kredi çeken şebekeye operasyon

İstanbul merkezli 5 ilde sahte kimlik belgeleriyle başkaları adına bankalardan kredi çeken 14 kişi tutuklandı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte kimliklerle bankalardan hesap açtırıp kredi çeken suç örgütüne yönelik çalışma başlattı. Teknik ve fiziki takibin ardından 12 Kasım’da İstanbul, Bursa, Samsun, Kütahya ve Tekirdağ'da belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenlendi.

Yapılan aramada eski tip 121 erkek nüfus cüzdan kağıdı, üzerinde kişi bilgileri ve fotoğraf bulunmayan eski tip 53 sahte sürücü belgesi kağıdı ile birlikte çeşitli kategoride farklı üniversite, bakanlık, kurum ve kişiler adına düzenlenmiş sahte belgeden oluşan evrak, kaşe ve damgalar ile çok sayıda telefon, hard disk ve hafıza kartları ele geçirildi.

SAHTE VEKALETNAME DÜZENLEMİŞLER

Suç örgütünün düzenledikleri sahte kimliklerle bankalardan hesap açtırdıkları ve kredi çektikleri, GSM operatörlerinden hat açtırdıkları ve sahte vekaletname ile vatandaşların gayrimenkul ve ticari değerleri üçüncü kişilere devretmeye çalıştıkları tespit edildi.

TAKSİ PLAKASI VURGUNU ENGELLENDİ

Polis, yaptığı incelemede suç örgütünün 35 ayrı eylemde 194 bin 681 lira dolandırıcılık yaptığını belirledi.
Ayrıca polisin çalışmasıyla şüphelilerin üçüncü kişiye devretmeye çalıştığı ticari taksi plakasını engelleyerek 1 milyon 612 bin lira tutarındaki dolandırıcılığın önüne geçtiği belirtildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 21 şüpheliden 14’ü tutuklanırken 7’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (AA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...