Sözcü Plus Giriş

Samsun’da Kurban Bayramı namazı saat kaçta? Samsun bayram namazı vakti…

Bayram namazı bayramların en önemli noktalarından biri. 2019 yılının Kurban bayramı geldi! Müslüman aleminin Kurban Bayramı bu sene 11 Ağustos'ta başlıyor ve 14 Ağustos'ta bitiyor. Bilindiği gibi dini bayramların ilk günün sabahı bayram namazı kılınır? Peki bayram namazı nasıl kılınır, bayram namazı saat kaçta kılınır? İşte Samsun bayram namazı saati ile il il bayram namazı vakitleri ayrıca kurban bayramı ilgili faydalı bilgiler…

17:35 -
Samsun’da Kurban Bayramı namazı saat kaçta? Samsun bayram namazı vakti…

Kurban Bayramı bayram namazıyla birlikte başlayacak. Bayramda Samsun’da olacak vatandaşlar Samsun’da Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak sorusuna cevap arıyor. İşte Samsun bayram namazı saati kaçta ve bayram namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı, il il bayram namazı vakitleri, Samsun için kurban kesin noktaları, kurban kesim vakti ile ilgili bilgiler…

SAMSUN’DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Samsun’da bayram namazı 06:17’de kılınacak.

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

bayram namazı saatleri site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

KURBAN KESİMİ NE ZAMAN BAŞLAR, NE ZAMAN BİTER?

Kurban kesimi, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Şafiilere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir. Kurban bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more