Sözcü Plus Giriş

Seçim yasağı başladı mı, ne zaman bitiyor? Seçim yasakları nelerdir?

23 Haziran Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir kez daha sandık başına gidecek. Seçim yasakları için reklam, seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasının yayın yasağı başlayacak. Peki, seçim yasakları ne zaman ve saat kaçta başlayacak?

17:44 -
Seçim yasağı başladı mı, ne zaman bitiyor? Seçim yasakları nelerdir?

Vatandaşlar yarın gerçekleştirilecek seçimler öncesinde 31 Mart yerel seçimlerindeki gibi 23 Haziran seçimlerinde de yasakların olup olmayacağını araştırıyor. Peki Seçim yasağı var mı yok mu? 23 Haziran seçim yasağı ne zaman başlıyor?

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

RTÜK tarafından yayınlanan duyuruya göre; Oy verme gününden önceki son 24 saatte herhangi bir partinin ya da adayın siyasi reklamının da yayınlanmayacağı ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

“22 Haziran Cumartesi saat 18.00’de seçim propagandaları sona erecektir. Yukarıda da açıklandığı üzere yayın yasakları, 22 Haziran Cumartesi saat 00.00'dan itibaren başlayıp oy verme günü olan 23 Haziran 2019 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması, yayın yasağı kapsamındadır.

Ayrıca yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin yayınların, bütün medya hizmet sağlayıcılar tarafından Yüksek Seçim Kurulunun belirlemiş olduğu seçim sonuçlarının yayınlanabileceği saatlere uygun olarak yapılması, seçim sürecinin sağlıklı şekilde yürütülmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir.”

SEÇİM YASAKLARI NELER?

Yerel seçimlerde oy verme günü saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Oy verme günü düğünler seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00’den sonra yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Son güncelleme: 09:31 23.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more