Sözcü Plus Giriş

Oy sayımı saat kaçta başlayacak, seçim sonuçları ne zaman belli olacak? Seçim yasakları neler?

İstanbul bir kez daha sandık başına giden vatandaşlar merakla oy sayımı saat kaçta başlayacak, seçim sonuçları ne zaman belli olacak sorularına yanıt arıyor. Günün erken saatlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için oy kullanma işlemi başladı. Saat sabah 08:00’da başlayan oy verme işlemleri akşam saat 17:00’a kadar sürecek ve sandıklarda oy sayma işlemleri başlayacak. Oy sayımı bittikten sonra seçim sonuçları da yavaş yavaş belli olacak. Seçim yasaklarının kalkması ile birlikte resmi olmayan sonuçlar açıklanacak.

09:39 -
Oy sayımı saat kaçta başlayacak, seçim sonuçları ne zaman belli olacak? Seçim yasakları neler?

İstanbul’da vatandaşlar sabahın erken saatleri ile birlikte oy kullanma işlemine başladı. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından ise gözler seçim sonuçlarında olacak. Seçim sonuçları için heyecan dolu bekleyiş sürüyor. Peki seçim yasakları ne zaman bitecek? Oy sayımı saat kaçta başlayacak?

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

Okullarda kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi için tanınan süre bittiğinde yani sandıklar kapandığında artık seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başlayacak. YSK’nın açıklamasına göre resmi olarak 18.00 – 21.00 saatleri arasında seçim ile ilgili haber ve tebliğ yapmak yasak olacak. Ancak geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi YSK’nın vereceği onayla 21.00’den önce seçim sonuçları ile ilgili ilk bilgilerin yayımlanmasına başlanabileceği tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABEROy kullanmamanın cezası var mı? 23 Haziran seçimlerinde oy kullanmama cezası ne kadar?Oy kullanmamanın cezası var mı? 23 Haziran seçimlerinde oy kullanmama cezası ne kadar?

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

RTÜK tarafından yayınlanan duyuruya göre; Oy verme gününden önceki son 24 saatte herhangi bir partinin ya da adayın siyasi reklamının da yayınlanmayacağı ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

“22 Haziran Cumartesi saat 18.00'de seçim propagandaları sona erecektir. Yukarıda da açıklandığı üzere yayın yasakları, 22 Haziran Cumartesi saat 00.00’dan itibaren başlayıp oy verme günü olan 23 Haziran 2019 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması, yayın yasağı kapsamındadır.

Ayrıca yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin yayınların, bütün medya hizmet sağlayıcılar tarafından Yüksek Seçim Kurulunun belirlemiş olduğu seçim sonuçlarının yayınlanabileceği saatlere uygun olarak yapılması, seçim sürecinin sağlıklı şekilde yürütülmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir.”

SEÇİM YASAKLARI NELER?

Yerel seçimlerde oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Oy verme günü düğünler seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Son güncelleme: 14:51 23.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more