Sözcü Plus Giriş

YSK seçmen sorgulama ekranı: Nerede oy kullanacağım?

23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde nerede oy kullanacağını merak eden vatandaşlar YSK sandık sorgulama ekranı araştırıyor. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) internet sitesine giren vatandaşlar, kimlik numaralarıyla sorgulama yapabilecek, hangi okul ve sandıkta oy kullanacağını görebilecek. İşte YSK seçmen sandık bilgisi sorgulama ile ilgili merak edilenler…

00:28 -
YSK seçmen sorgulama ekranı: Nerede oy kullanacağım?

23 Haziran günü İstanbul bir kez daha sandık başına giderek belediye başkanlığı seçimi için oy kullanacak. Nerede oy kullanacağım? diye merak edenler haberimizden YSK sandık sorgulama ekranına ulaşabilirler. Milyonlarca İstanbullu seçmen kaydını sorgulama işlemini yapmak istiyor. İşte YSK seçmen sorgulama ekranı…

YSK SEÇMEN KAYDI SORGULAMA EKRANI

YSK SEÇMEN KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yurt İçi seçmen sorgulama yapmak için e-Devlet Kapısından ya da https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp sitesine girip, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

OY KULLANIRKEN GEREKE BELGELER NELER?

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

İLGİLİ HABEROy verme işlemi saat kaçta başlıyor, saat kaçta bitiyor?Oy verme işlemi saat kaçta başlıyor, saat kaçta bitiyor?
Son güncelleme: 13:35 23.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more