Sözcü Plus Giriş

Şehit Savcı Kiraz, İstanbul Adalet Sarayı’nda anıldı

31 Mart 2015 tarihinde, makam odasını basan teröristler tarafından görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz İstanbul Adalet Sarayı’nda anıldı. Anma törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, HSK üyeleri, hakim ve savcılar ile adliye personeli katıldı.

Can ÖZÇELİK
10:26 -

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın neden şehit edildiği sorusuna yanıt bulmak için yakın döneme dikkatli bakmak gerektiğini ifade eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“TÜRKİYE 2010'DAN İTİBAREN HEDEFE OTURTULDU”

“Türkiye Cumhuriyeti 2010 yılından itibaren düşmanları ve yerli işbirlikçileri tarafından açıkça ve pervasızca hedefe oturtulmuştur. Aynı yıl içerisinde bir takım siyasi ve sosyal mühendislik çalışmaları yürütülmüş ilerleyen süreçte düşünülen planlanan saldırıların alt yapısı hazırlanmıştır. Aynı yıl içerisinde asker, sivil, bürokrat, iş adamı ve siyasetçi konumundaki yüzlerce çok sayıdaki kişiye yönelik kumpas, tezgah dosyaları hazırlanmaya başlanmıştır.”

“SALDIRILARIN ALT YAPISI ‘AYAKLAN İSTANBUL' VİDEOSU İLE HAZIRLANDI”

“Bu plan doğrultusunda 2011 yılının Ekim ayında ortada hiçbir gerekçe, haklı meşru hiçbir sebep yokken İstanbul Taksim meydanında şu anda firari olarak yurtdışında kaçak olarak yaşayan bir şahıs tarafından ‘Ayaklan İstanbul' isimli bir video yayınlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik saldırıların alt yapısı, planlanması hazırlanmaya ilmek ilmek örülmeye, işlenmeye başlanmıştır. Ağırlıklı olarak yabancı unsurların yürüttüğü planlama aşamasının yerli ayağında maalesef bir takım sözde sivil toplum örgütleri yer almıştır. 27 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı'nda ağaçların kesildiği gerekçesiyle ki bu ağaçlar yayalaştırma projesi kapsamında başka bir yere taşınmaktadır. Ağaçların kesildiği gerekçesiyle insanlar sokaklara dökülmüş, terör örgütleri sokakalara salınmış, yüzlerce iş yeri, resmi araç, ev, yakılmış yıkılmış hasar verilmiştir. Devam eden süreçte bu eylemler Türkiye geneline yayılmıştır. Meydana gelen olaylarada ne yazık ki 2 polis memuru olmak üzere 10 vatandaşımız vefat etmiştir.”

“BERKİN ELVAN'IN AİLESİNE TEKRAR BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

“Hayatını kaybedenlerden biri de ne yazık ki çocuk yaştaki Berkin Elvan’dır. Buradan ailesine tekrar başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Mehmet Selim Kiraz şehidimiz devir aldığı Berkin Elvan'ın ölümü soruşturmasını yürütmek için çok titiz çalışmış, olağanüstü bir emek sarf etmiş, büyük gayret göstermiştir. Dava açma aşamasına getirmek için soruşturmayı büyük uğraş vermiştir. Şehidimiz rehin alındığında olay yerine ilk gelenlerden biri Sami Elvan’dır. Katillere eylemi gerçekleştirmemeleri için dil dökmüş, yalvarmıştır. Buna rağmen eyleme engel olamamıştır. Güya Berkin Elvan'ın intikamını almak, hakkını hukukunu korumak için adliyede şehidimizi rehin aldıklarını, eylem yaptıklarını söyleyen katiller acılı babayı bile dinlememişlerdir. Bu katillerin aldıkları talimat kan dökmektir. Terörle mücadeleyi yürüten tüm meslektaşlarıma, hakim, savcılara emniyet teşkilatına jandarma birimlerine göz dağı vermektir, tehdit etmektir. Eylemin başkaca hiçbir amacı yoktur.”

“SALDIRILAR 15 TEMMUZ ÖNCESİNE DENK GELECEK ŞEKİLDE PLANLANMIŞ”

“Mehmet Selim Kiraz şehidimiz kimler tarafından katledilmiştir. Şehidimize yönelik eylem talimatını Yunanistan'daki terör kamplarından verilmiştir. Katillerin hiçbir önemi yoktur. Katiller zavallı birer tetikçidir. Bu tetikçilerin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı'nda 100 masum insanı , 12 Ocak 2016 tarihinde Sultanahmet Meydanı'nda 12 masum insanı, 19 Mart 2016'da İstiklal Caddesi'nde 5 masun insanı, 7 Haziran 2016'da Fatih Vezneciler'de 12 masun insanı, 29 Haziran 2016'da Atatürk Havaalanı'nda 42 masum insanı katleden katillerden hiçbir farkları yoktur. Ancak bu saldırıları planlayanların bir amacı ve bir hedefi vardır. Bu saldırıların tamamı 15 Temmuz Darbe Girişimi öncesine denk gelecek biçimde planlanmış ve icra edilmiştir. Terör saldırıları üzerinden toplum tedirgin edilmeye, güvenlik duygusu bertaraf edilmeye çalışılmış, bu sebeple de askerin yönetime el koymasından bir başka çare kalmadığı inancı yerleştirilmeye çalışılmıştır. Nitekim Pusuda bekleyen FETÖ militanları durumdan vazife çıkartarak 15 Temmuz gecesi harekete geçmiş 252 vatandaşımızı şehit etmiş binlercesini yaralamıştır.”

“TEHLİKE VE TEHDİT GEÇMEMİŞTİR”

“Adı her ne olursa olsun tüm terör örgütleri aynı merkez tarafından yönetilmektedir. Gezi Kalkışması, 17-25 Aralık, 15 Temmuz girişimi aynı planın birer parçalarıdır. Bu planlamanın uygulamasında kullanılan sadece basit bir piyondur. Tehdit geçmiş midir? Tehlike sona ermiş midir? Tehdit geçmemiştir. Tehlike sona ermemiş devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin etrafı terör unsurlarınca çevrilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bu zorlukların üstesinden tarihte de gelmiştir, bugün de gelecektir.”

Son güncelleme: 12:08 29.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more