Sözcü Plus Giriş

Davanın ayrıntılarını anlatan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “5 yıl 9 ay boyunca özel sektördeki bir iş yerinde çalışan işçi, yine aynı iş yerinde çalışan kardeşi ile işverenin tartışmasına müdahil oldu. Tartışma sırasında işveren, işçiye, ‘Sen karışma’, işçi de işverene, ‘Sen kimsin’ dedi. Tartışmanın ardından işveren işçiyi tazminatsız işten çıkardı” dedi.

Bunun üzerine işçinin yargıya başvurduğunu anlatan Erdursun, “İşçi, Bursa İş Mahkemesi'nde görülen davayı kazandı ve tazminatını aldı. Ancak işveren davayı bir üst mahkemeye taşıdı. İstinaf mahkemesi olarak davaya bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, şoke eden bir karar aldı” dedi.

Erdursun, mahkemenin ‘sen kimsin’ hitabının, işverenin otoritesini sarsıcı ve işverene karşı sataşma mahiyetinde olduğu, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yönünde karar aldı” diye konuştu.

Kararın ilk ve emsal olduğunu belirten Erdursun, çalışanları uyardı: “Sakın patronunuza 'Sen kimsin' demeyin. Tazminatsız kapı önüne koyulabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 12:06 26.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more