Sözcü Plus Giriş

4 kişinin öldüğü ‘kurtarma faciası’ davasında tüm sanıklara beraat!

İstanbul Şile açıklarında 2012 yılında batan yük gemisinin mürettebatını kurtarmaya giden üç kıyı emniyeti personeli ve bir balıkçının ölümüyle ilgili 11 kişinin yargılandığı davada, kusurlarının olmadığı gerekçesiyle aralarında dönemin Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı’nın da bulunduğu 9 sanık hakkında beraat kararı verildi. Öte yandan 2 sanık açısından da davanın düşürülmesine karar verildi. Ölen mürettebattan makinist Mehmet Genç'in annesi duruşma sonrası "Gitsinler rahat yatsınlar, onlar evlerinde çoluk çocuğunun içinde. Allahıma havale ediyorum” diye karara tepki gösterdi.

Sevgim Begüm YAVUZ
13:30 -

Şile açıklarında 4 Aralık 2012 tarihinde batan yabancı uyruklu yük gemisinin mürettebatını kurtarmaya giden kıyı emniyeti personelinin bulunduğu botun kurtarma faaliyeti sırasında batması sonucu kaptan Cemil Özben, yağcı Turgay Sarıboğa, makinist Mehmet Genç ve balıkçı Mümin Akgün'ün boğularak yaşamını yitirmişti.
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nde çalışan 11 kişi hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasıyla 3'er yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 5 yıldır süren davanın 14. duruşmasında karar verildi.

FOTO:İHA – Olayda 4  kişi yaşamını yitirmişti.

‘KAPTANI ZORLA DENİZE ÇIKARMIŞLAR'

Sanıkların kusurlarının bulunmadığının belirtildiği bilirkişi raporuna itiraz eden katılanlar avukatı Umut Seven, “Usta gemici Ahmet Kasarcı'nın beyanları açıkça ölen kaptan Cemil'in sanıklar tarafından tehdit edildiğini, denize çıkmaya zorlandığını göstermektedir. Ölenlerin bulunduğu teknenin 4-5 metreden fazla dalga olan denizlerde yol almaya uygun olmadığını, havanın bu kadar yüksek olduğu durumda bu tekne ile personeli denize gönderen kişilerin sorumluluklarının bulunduğu belir belirtilmişken, mahkemenizce alınan raporda bilirkişiler afaki bir hesaplama sistemine gidip, teknelerin 7-8 metre yüksekliğindeki dalga testlerinin bulunduğundan ve bunlara dayanıklı olduğundan bahsetmişlerdir” diyerek sanıkların cezalandırılmasını istedi. Son sözleri sorulan sanıklar suçsuz olduklarını belirterek beraatlarını istedi.

Acılı anne karara tepki gösterdi

9 SANIĞA BERAAT

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, haklarında soruşturma izni verilmeyen sanıklar Bedri Olcay Özgürce ve Ülker Acarer açısından davanın düşürülmesine karar verdi. Yargılama sonucunda meydana gelen olayda kusurlarının olmadığının tespit edildiği belirtilen aralarında dönemin Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı'nın da bulunduğu 9 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

ACILI ANNE İSYAN ETTİ

Davanın karara bağlanmasının ardından olayda hayatını kaybeden makinist Mehmet Genç’in annesi Esma Genç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Evladımı kaybettim. 11 günde buldum evladımı denizde. Evden çağırdılar izinliyken aldılar götürdüler gemiyi kurtaracaksın diye. Ağlaya ağlaya gönderdik çocuğumuzu o akşam izinden gelmişti. Şimdi de beraat veriyorlar onları gönderenlere. Gitsinler rahat yatsınlar, onlar evlerinde çoluk çocuğunun içinde. Allahıma havale ediyorum” dedi.

Son güncelleme: 14:03 12.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more