Skandal!.. Hastaya kanser olduğunu söylemeyi unuttular!

Türkiye'nin en büyük özel hastane zincirlerinden birinde skandal bir olay yaşandı. Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki hastanede benlerini aldırdıktan sonra inceleme yapılmasını talep eden Banu K.’nın yapılan tetkiklerde kanser olduğu tespit edildi. Ancak hastane Banu K.’ya kanser olduğunu tam 2,5 ay söylemeyi unuttu. Böyle olunca da tedaviye geç başlandı. Konuyu mahkemeye taşıyan Banu K.'ya bir şok da Adli Tıp Kurumu yaşattı. Skandal bir rapora imza atarak kanserde erken teşhisin etkisiz olduğunu savunan kurum, bu raporla ‘erken teşhis hayat kurtarır’ sloganını da çürüttü

Skandal!.. Hastaya kanser olduğunu söylemeyi unuttular!

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde özel bir hastaneye başvuran Banu K., vücudundaki benlerin alınmasını ve kontrol yapılmasını istedi. Banu K.'nın söz konusu benleri alındı ve patolojik incelemeye gönderildi. 2017 yılı Mart ayında gerçekleşen operasyon sonrası alınan örneklerinde Malign Melanom yani deri kanseri olduğu tespit edilen Banu K.'ya hastalığı iki buçuk ay sonra bildirildi. Yaşadıkları karşısında şok olan Banu K. konuyu mahkemeye taşıdı.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Banu K. bu gelişmelerin ardından Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi'nden konuyla ilgili bir rapor aldı. Raporda, “Malign Melanom kanser türünün diğer cilt kanserlerine göre nadir görüldüğü, erken evrede yakalanmazsa yayılma eğiliminde olan ciddi seyirli bir tümör olduğu ancak erken evrelerde tedavi ile şifa bulunabileceği” ifade edildi.

“En fazla ölüme neden olan cilt kanseri türü olduğu” belirtilen üniversite raporunda, şu dikkat çeken ifadeler bulunuyor; “1. evrede teşhis ve tedavisi halinde beş yıllık sağ kalım oranı yüzde 95 iken, 3. evrede teşhis ve tedavi halinde bu oranın yüzde 35'in altına düşmektedir. Ömür boyu kontrol ve tedaviyi gerektiren bir kanser türüdür.
Bu tür kanserlere ne kadar hızlı tanı konulup tedavi başlanırsa hastalığın yayılma ihtimali azalır ve hastalığın tedavi edilme şansının artar. Malign Melanoma adlı kanser türünün özellikleri ve çıkarılan benin cerrahi sınırlarda olması dikkate alındığında geçen 2,5 aylık sürede hastalığın ilerlemediğinin söylenmesi tıbben mümkün olmadığından, hastalığın tedavisindeki gecikmenin hastalığın seyrine olumsuz etkisinin bulunduğu kabul edilmelidir.”

ERKEN TEŞHİS ETKİSİZMİŞ

Dava sürecinde İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan da rapor istendi kurum skandal bir rapora imza atarak kanserde erken teşhisin etkisiz olduğunu savundu.

DAVA DEVAM EDİYOR

27 hekimin kurul halinde düzenlediği Adli Tıp Kurumu raporunda ise konuya ilişkin, “27.03.2013 tarihinde A. Hastanesi'nde yapılan nevüs eksizyonuna ait patoloji raporundan 2,5 a sonra haberdar edildiği gerekçesiyle şikayetçi olduğu bildirilen hastanın tedaviye başlamasından gecikme olduğu, ancak tespit edilen tümörün patolojik olarak yüzeysel yayılan tipte olduğu ve tespit anındaki evresi birlikte değerlendirildiğinde, söz konusu gecikmenin hastalığın seyrini anlamlı şekilde değiştirmesinin tıbben beklenmediği oy birliğiyle mütalaa olunur” denildi. Adli Tıp Kurumu bu raporu ile ‘erken teşhis hayat kurtarır' sloganını çürütmüş oldu. Kocaeli 2. Tüketici Mahkemesi'nde söz konusu dava süreci devam ediyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...