Söğüt merak ediliyor? Türk tarihinde önemi olan ve Diriliş Ertuğrul’da geçen Söğüt nerede?

Söğüt, Osmanlı Devleti’nin ilk kurulduğu henüz bir beylik olduğu dönemler önemli bir merkez olmuştur. Anadolu, Avrupa ile Asya ve Orta Doğu arasında tabii bir köprü vazifesi görmüştür. Diriliş Ertuğrul dizisinde işlenen konular Söğüt’te geçiyor. İşte Söğüt’ün tarihteki ve haritadaki yeri…

Söğüt merak ediliyor? Türk tarihinde önemi olan ve Diriliş Ertuğrul’da geçen Söğüt nerede?

Söğüt’ün yeri merak edilen konulardan. Diriliş Ertuğrul dizisinde bol bol işlenen ve tarihte önemli bir yeri olan Söğüt’ün harita üzerindeki konusu merak ediliyor. Söğüt, Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu’ndan alınmıştır. Peki Söğüt’ün haritadaki konumu nerededir? İşte Söğüt hakkında merak edilen ayrıntılar…

SÖĞÜT'ÜN TARİHİ

Osmanlı döneminde önce Sultanönü sancağının merkeziyken, sonra merkezin Eskişehir'e taşınmasıyla bu sancağa bağlı bucağa dönüşmüştür. 1648 yılında Anadolu vilayeti Bursa sancağının Lefke (bugün Osmaneli) kazasına bağlı bıcaktı. Daha sonra Anadolu eyaletine bağlı merkezi Bilecik olan Ertuğrul sancağının sınırlarına katıldı.

1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile birlikte verilmiştir.

En son Hüdavendigâr vilayetine bağlı Ertuğrul sancağına bağlı kaza idi. Kurtuluş savaşında üç kez Yunan işgaline uğramış ve 6 Eylül 1922'de işgalden yanmış bir şekilde kurtulmuştur. İlçeye bağlı Kızılsaray köyünün girişinde, hem Osmanlıca, hem de Rumca yazılar taşıyan bir Yunan karakolu bulunmaktadır ve bu karakol harap haldedir.